Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Rusya’dan mali yardım talebinde bulunmadığını belirtti. Peskov, Türkiye ile ulusal para birimleri üzerinden ticarete olumlu baktıklarını ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi sırasında mali yardım talebinde bulunup bulunmadığı soruldu. Peskov bu iddiayı yalanladı.

Peskov, Türkiye’deki ekonomik durumla bağlantılı olarak Ankara’dan mali yardım talebi gelip gelmediği sorusuna şu cevabı verdi:

Sponsorlu

“Hayır, herhangi bir talep gelmedi. Her zaman gündemde önemli yer tutan somut büyük projeler istişare ediliyor. Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve Akkuyu NGS gibi enerji projeleri konuşuluyor. Bunun yanında, faaliyetleri daha somut hale getirilmesi gereken ortak yatırım fonu mevcut ve şirketlerimiz işbirliği yapıyor. Genel olarak, bu konular ele alınıyor.”

Sputnik’in aktardığına göre Peskov, ‘talep gelmesi halinde Rusya’nın Türkiye’ye yardım için yeterli kaynaklara sahip olup olmadığı’ konusunu ‘varsayıma dayalı olarak ele almanın yerinde olmayacağının’ altını çizdi.

[Via Sputnik]