Rus haber sitesi Gazeta.ru, Rusya’nın, Türkiye’nin, satın almayı planladığı S-400 hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişme hakkı verilmesi yönündeki talebini geri çevirdiğini okuyucularına duyurdu.

Rusya ve Türkiye arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu belirtilen bir kaynak Gazeta.ru’ya verdiği demeçte, “S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye’ye) vermeyeceğiz. Anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. Onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak” ifadelerini kullandı.

İsmini vermek istemeyen kaynak ayrıca, Türkiye’nin almak istediği S-400 sistemleri için, bir cismin kimliğini yani hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen radarın da Rusya tarafından kurulacağını aktardı.

Gazeta.ru’nun haberine göre kaynak şunları söyledi: “Türklerin S-400 sisteminin iç mekanizmalarını görme talebini yerine getirmeyeceğiz. Zira sistemlerin içerisine, bir cismin düşmana mı yoksa sizin ülkenize mi ait olduğunu gösteren Rus yapımı bir radar sistemi kurulacak. Türkler, şifreleri ve kontrolü onlara vermemizi istedi. Fakat biz bunu reddettik.”

Sponsorlu
Putin-Erdoğan görüşmesinden bir kare

Öte yandan Rusya merkezli Güvenlik, Savunma ve Hukuk Sorunları Akademisi’nin başkan yardımcısı Viktor Yesin ise Gazeta.ru’ya verdiği demeçte, hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişim izni verilmemesinin, bu silahların ihraç edildiği durumlarda ‘sıradan bir prosedür’ olduğunu belirtti.

Viktor Yesin, iki ülke arasında böyle bir anlaşmanın koşullarını anlatırken şu cümleleri kullandı: “Ülkeler arasında bir satın alma anlaşması imzalandığında, satın alan tarafın sistemleri kendi başına sökme hakkı bulunmaz. Bakım çalışmaları sadece bizim uzmanlarımız tarafından yapılır. Nitekim satın alan taraf, kendi üzerine bu sistemleri üçüncü bir ülkeye satmama ve sistemde değişiklik yapmama yükümlülüğünü almış olur. Onlara bu sistemlerin nasıl üretildiğine ilişkin bir belge de verilmez.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Eylül’de yaptığı açıklamayla, S-400 füze savunma sisteminin satın alınması konusunda imzaların atıldığını ve Türkiye’nin kapora ödemesini Moskova’ya gönderdiğini duyurmuştu.

Erdoğan’ın bu açıklamasına yanıt olarak Rusya tarafında kapora ya da anlaşmanın maliyetine ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat Kommersant gazetesi o dönemde, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı 4 S-400 bataryası için 2 milyar dolardan fazla ödeme yapacağını söylemişti.