Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Başından beri Kürtlerin Suriye’deki çözüm sürecine katılmasını destekliyoruz” ifadesini kurdu.

Rus Bakan, bugün başkent Moskova’da Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders’le görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Rus General Yevgeniy Poplavski ile YPG

Rudaw’ın aktardığı bilgilere göre Lavrov, “Kürtler Suriye toplumunun bir parçasıdır. Rusya başından beri Suriye’nin istikrarı için başlatılan çözüm sürecine katılmasını destekliyor” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına atıfta bulunan Lavrov, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu karar Suriye krizinin çözülmesi için ülkede yaşayan tüm bileşenlerin sürece katılmasını önmgörüyor. Dolayısıyla Kürtler katılmadan Suriye’deki sorunların çözümü mümkün görünmüyor.”

Afrin operasyonu

Türkiye’nin Afrin’e dair kaygılarının ABD tarafından “akılsızca” gözardı edildiğini de ifade eden Sergey Lavrov, şunları belirtti:

“Türkiye’nin Kürt güçlerine yaklaşımını hepimiz biliyoruz. Bu duruşu tamamen göz ardı ederek, hareket etmek akılsızca. Bu akılsızlığın sonuçlarını Afrin bölgesinde de görüyoruz.”

ABD’nin Suriye’deki varlığı

ABD’nin Suriye’de “tehlikeli ve tek taraflı adımlar” attığını öne süren Lavrov, “O adımlar, Suriye toprağının büyük bir kısmında, Fırat Nehri’nin doğu yakasından Irak sınırına kadar olan alanda devlet benzeri bir yapı oluşturma çabalarının artan bir şekilde bir parçası olarak duruyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Suriye’de uzun süre kalmasından şüphelendiklerini dile getiren Lavrov, şöyle devam etti:

“ABD’li partnerlerimizden Suriye’de ne kadar kalacakları konusunda farklı açıklamalar duyuyoruz.

Suriye’de yalnızca askeri görevleri sona erene kadar değil, ülkede herkes için kabul edilebilir bir güç değişikliği ile noktalanacak istikrarlı bir siyasi süreç sağlanana kadar kalmaları gerektiğini söylüyorlar.

Genel anlamda Washington’ın Suriye’de uzun süre, hatta sonsuza kadar kalmak istediğinden şüpheliyiz.”