Metiner: Sarraf’ın canı cehenneme, ambargo delindiyse bu onun kişisel suçu!

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Rıza Sarraf için “Canı cehenneme. Sarraf bizim için önem arz eden birisi değildir. Ambargo delindiyse bu Sarraf’ın kişisel suçudur” dedi.

AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner

Mehmet Metiner, ABD’de tutuklu olarak yargılanan Rıza Sarraf için özel bir TV canlı yayınına telefonla bağlanarak şunları söyledi: “Birileri bizim Rıza Sarraf’ı savunduğumuzu söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır ya. Sarraf’ın canı cehenneme. Sarraf bizim için önem arz eden birisi değildir. Ambargo delindiyse bu Sarraf’ın kişisel suçudur”

Sponsorlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sarraf soruşturmasını başlatan ve Sarraf’ı tutuklatan, eski ABD New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Baharara’yı da eleştirerek Bharara’yı, Fethullah Gülen’e yakın olmakla itham ederek şunları söylemişti: “Preet Bharara Gülen’e ‘çok yakındı’ ve Türkiye’de Sarraf’a karşı hazırlanan 2013’teki yolsuzluk iddialarıyla ilgili iddianamedeki belgeleri soruşturmasında kullandı. Çok siyasi bir motivasyona sahip görünüyor.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Ayrıca Dışileri Bakanlığı Rıza Sarraf’la ilgili haber alınamaması üzerine Washington yönetimine yazılı bir nota vermişti.

Bakanlık, şu açıklamayı yapmıştı: “Rıza Sarraf hakkında basına yansıyan haberler üzerine Washington Büyükelçiliğimizce ABD makamlarından resmen bir bilgi talep edilmiş olup ABD makamlarından henüz bir yanıt alınamadı. Konu takip edilmektedir.”

Davayı takip eden New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı sözcülerinden “Sarraf hâlâ gözaltında” açıklaması gelmişti.

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf davasının eski savcıları Preet Bharara ve Joon H. Kim hakkında, soruşturma başlatmıştı.