ABD’nin New York kentinde görülen İran’a yönelik uygulanan ambargonun delinmesi ile ilgili davada tanık olarak ifade veren Tırrek Rıza Sarraf’ın mahkemedeki savcılık sorgusu bugün de devam ediyor.

Sanık Hakan Atilla’nın avukatları Sarraf’ı çapraz sorguya aldı.

20.50 Soru: Sizinle bir işbirliği anlaşması yapmayı kabul etmeden önce ABD Savcılığı yetkilileri ve FBI ile kaç kez toplantı düzenlediniz?

Sponsorlu

Sarraf: Toplantıların tam sayısını hatırlamıyorum.

Sarraf, yaklaşık 12 toplantı yaptıklarını söylüyor. Sarraf, işbirliğini kabul ettikten sonra, neredeyse her gün ABD Savcılığı veya FBI’dan yetkililerle görüştüğünü söyledi.

20.32 Hakan Atilla’nın avukatı Cathy Ann Fleming, Sarraf’ın şoförünün Rusya ticaretiyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit para taşırken yakalandığını öne sürüyor. Sarraf, iddiayı reddediyor.

Soru: Türkiye dışında ülkelerde de para transferi ve kara para aklama sistemlerine karıştınız. Bu doğru mu?

Sarraf: Türkiye dışında da İran ticaretiyle ilgili para transferlerine karıştığım doğrudur.

Soru: Rusya’da?

Sarraf: Hayır, bu doğru değil.

​Sarraf: Şoförüm hiçbir zaman Rusya işlemleriyle bağlantılı 15 milyon dolar nakit taşırken durdurulmadı.

Soru: Bu tutarda parayı taşırken Türkiye sınırında durdurulmadı mı?

Sarraf: Hayır.

Atilla’nın avukatı Sarraf’ın şoförünün Türkiye sınırında, Rusya ile bağlantılı para aklama işleminde kullanılan 15 milyon dolar nakitle durdurulduğunu öne sürüyor. Sarraf bunu reddediyor.

19.55 Sarraf: Hakan Atilla’ya hiçbir zaman rüşvet vermedim. Hakan Atilla hiçbir zaman benden para talep etmedi.

Soru: Hakan Atilla sizden hoşlanmıyor muydu?

Sarraf: Öyle denebilir, evet.

Sarraf, kendisinin de Atilla’yı sevmediğini ve Atilla’yla ilgili olarak Aslan’a şikayette bulunduğunu söylüyor.

Kayıtlardan birinde Atilla için “tekere sokulan çomak” diyor.

19.25 Savcının doğrudan sorgusu sürüyor. Sarraf, İran’a 5.1 milyon euro’luk tavuk budu satıldığını gösteren belgelerle ilgili konuşuyor.

Soru: Sayın Sarraf, hiç dondurulmuş tavuk budu ticareti yaptınız mı?

Sarraf: Hiçbir zaman tavuk ticareti yapmadım.

19.17 Sarraf’ın, ‘siyasi bağlantıları olan avukatı’ olduğunu belirttiği Mustafa Doğan İnal ile yazışmaları, delil dosyasına geçirildi.

19.04 Ses kayıtlarının dinlenmesinin ardından, normal sorgu sona erdi. Çapraz sorguya geçiliyor.

18.36 Sarraf, hesap çizelgesinin Royal Denizcilik şirketine ilişkin bir belgenin Safir altın için hazırlanmış versiyonu olduğunu söyledi.

17.45 Sarraf’ın cezaevi konuşmalarında ‘cezasını hafifletmek için yalan söylemesi gerekebileceğine’ ilişkin cümlelerinin, Atilla’nın avukatları tarafından kullanılması beklendi.

Avukatların, bu sözlerin Sarraf’ın inandırıcılığını azalttığını savunması bekleniyor. Yargıç, bu konuşmaların dava dosyasına yeniden konularak kamuoyuyla paylaşılmasına karar verdi.

Bununla birlikte, Sarraf’ın dün davaya delil olarak sunduğu kimi belgeler erişime açımıştı. Belgeler arasında, Sarraf’ın daha önce mahkemeye sunduğu hesap çizelgesi de var.

17.30 Duruşma başladıktan sonra savcılığın kanıt olarak mahkemeye sunduğu dokuz dakikalık bir ses kaydı dinletildi.

Duruşmanın başlamasından kısa bir süre sonra yargıç Richard Berman, mahkemedeki tek sanık olan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın avukatlarının, Sarraf’ın dün yayınlanan cezaevi konuşmalarına ilişkin bir itirazını reddetti.

Berman, bu konuşmaların savunma avukatlarından bilgi saklandığı anlamına gelmediğini belirtti. Avukatlar tarafından konuşmaların geç yayınlanması nedeniyle kendilerine savunma hazırlamak için yeterli süre verilmediği gerekçesiyle, ‘Brady yasası’ olarak bilinen emsal karara dayanarak itiraz edilmişti.

Davayı izleyen gazeteci Cüneyt Özdemir ise davadaki kritik gelişmeleri YouTube hesabından paylaşmaya devam ediyor.

Cüneyt Özdemir duruşma salonuna giderken paylaştığı videoda, bu duruşmanın çok kritik olabileceğini belirterek, Rıza Sarraf’ın artık savunma avukatları tarafından sorulacak sorulara yanıt vereceğini aktardı. Buna göre artık sanık Hakan Atilla’nın avukatları Rıza Sarraf’a bu iddiaların doğru olmadığı yönünde ‘sıkıştırma’ yapacak.

(Bu içerik geliştirilen bir makaledir. Lütfen detayları öğrenmek için sık sık ziyaret edin.)