Rio 2016 Olimpiyatları Maracano stadyumunda gerçekleşen bir açılış töreni ile resmen başladı.

12 yaşında bir Rapçi, 2 efsane şarkıcı: Gilberto Gil ve Caetano Veloso, Samba okullarından 12 dansçı, 23 yaşındaki Brezilyalı şarkıcı Anitta’nın sahne aldığı törende, Tina Turner Elza Soares, Karol Conka ve genç rapçi MC Soffia da şarkılarını söyledi. Ayrıca Judi Dench ve Fernanda Montenegro da şiir okudu.

Fotoğraf via REUTERS/Kai Pfaffenbach
Fotoğraf via
REUTERS/Kai Pfaffenbach

Öte yandan Jamaika’nın Reggae’si: Hip Hop ve Brezilyanın marşını birleştirip çağdaş müziğiyle bilinen Jamaika’ya özgü bir müzik türü de stadyuma gelenlere dinletildi.

Sponsorlu

Törenden birkaç gün öncesinde ülkede çokça tartışılan bir kaç durum vardı. Ülkenin ekonomisi göz önüne alınarak yapılan eleştirilerde; masrafların gereksiz olacağı ifade edildi. Eleştirilerin çoğunluğu Brezilya’nın bu dönemlerde ekonomik açıdan kötü bir durum yaşadığından önceki olimpiyat törenlerine göre masrafların daha az yapılması üzerineydi.

Fotoğraf via REUTERS/Damir Sagolj
Fotoğraf via REUTERS/Damir Sagolj

Daha çok City Of God (Tanrı Kent) filmiyle bilinen yönetmen Fernando Merielles, CNN’e dört ana etkinlik (Olimpik ve Paralympic oyunları, açılış ve kapanış törenleri) için ayrılan bütçenin 55.9 milyon dolar olduğunu söyledi. Merielles, “Paranın çoğu güvenlik ve gösteriler için harcanacak.” ifadesini kullandı.

Bütçe sorunları bir yana, toplamda 48 bin gönüllü ile birlikte 200’den fazla ülkeden yaklaşık 11 bin atlet törene katıldı. Gösterileri 3 milyar insanın izlediği belirtildi.

Rio 2016 Olimpiyatları, 5 Ağustos 2016 tarihinde başladı ve Ağustos’un 21’inde sona erecek. Oyunlarda 28 spor dalı var ve neredeyse dünyanın bütün ülkeleri katılıyor.

Oyunlar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.