Türkiye’de gerçekleşen 17 – 25 Aralık rüşvet ve kaçakçılık operasyonlarında tutuklanıp daha sonra 70 gün hapiste kaldıktan sonra serbest bırakılan İranlı işadamı Reza Zarrab bu seferde ABD’yi dolandırmaktan Miami’de FBI polisleri tarafından yakalandı.

Reza Zarrab, ABD’nin İran’a olan yaptırımlarını hiçe sayarak ABD’yi dolandırmaktan ve bankacılık sahtekarlığı yaparak karapara akladığı gerekçesiyle 19 Mart günü tutuklandı. Zarrab’ın tutuklanma kararını veren başsavcı Preet Bharara, belirli suçlamalarda dolayı toplam 75 yıla kadar hapis cezası istiyor. Aynı suçtan tutuklanan iki İran vatandaşı olan işadamları da var. Onlara da yine aynı ceza talep ediliyor.

Milyonlarca dolar karapara aklamaktan tutuklanan Reza Zarrab’ın Türkiye’de devam eden bir dosyası da mevcut.

TÜRKİYE’DEKİ HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR DÜŞTÜ

17 Aralık 2013 günü bazı bakan çocukları ile rüşvet skandalına karışan ünlü işadamı ve sanatçı Ebru Gündeş’i eşi Reza Zarrab, Türkiye’deki davasında savcının değiştirilmesi ardından hakkındaki suçlamalardan beraat etmişti. 17 Aralık günü tutuklanan şüpheliler 28 Şubat 2014 günü serbest bırakılmıştı. Aynı davada dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan ve oğlu Salih Kaan Çağlayan ile içişleri bakanı Muammer Güler ve oğlu Barış Güler de var.

Sponsorlu
17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonunda yer alan Reza Zarrab
17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonunda yer alan Reza Zarrab

Davada şüpheli sıfatıyla bulunanlar hakkında, “usule uygun delil olmadığı için, suçun belirgin bir şekilde oluşmadığı için ve herhangi bir örgüte mensup oldukları” tam olarak belirlenmediği için üzerlerine atılı suçlardan kovuşturmaya ihtiyaç duyulmadı ve serbest kaldılar.

Bakanlar için ayrıca TBMM’de yapılan Yüce Divan oylamasında da bakanlar suçlu bulunmayarak serbest kalmıştı.