ABD Başkanı Donald Trump, ‘Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğrattıklarını’ belirtti. Trump, başkanlığı sırasında Suriye’de asker bulundurmasının ‘tek nedeninin IŞİD olduğunu’ söyleyerek, çekilme sinyali verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın askerlerini Suriye’den çekme kararını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra aldığı aktarıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, ‘Suriye’de asker bulundurmak için artık bir sebebi kalmadığını’ söyledi.

Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğrattık; bu, Trump başkanlığı sırasında orada bulunmak için tek sebebimdi” dedi.

Trump’ın bu açıklamasından kısa süre önce, Reuters ajansına konuşan ABD’li yetkililer ‘IŞİD’in yenigiye uğratılması sonrası Amerikan askerlerinin Suriye’den tamamen çekilmesi seçeneğinin gözden geçirildiğini’ söylemişti. Wall Street Journal gazetesi de Amerikan ordusunun çekilmeye hazırlandığını, Suriye’nin kuzeyindeki ortaklarını bu konuda bilgilendirdiğini yazmıştı.

ABD, IŞİD’in yendikleri gerekçesiyle Suriye’deki 2 bin askerini çekeceklerini duyurdu. Dışişleri personeli 24 saat içinde ABD’ye dönecek ama tüm askerlerin çekilmesi Nisan 2019’u bulabilir.

Britanya merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, Trump ile Erdoğan’ın 15 Aralık’ta telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Yetkili, Trump’ın çekilme kararını bu telefon görüşmesinin ardından aldığını belirterek “Devamında gelen her şey, o konuşmada varılan anlaşmayı uygulamak üzere yapılıyor” dedi.

Türkiye Suriye’de PKK’nın bir kolu sayılan YPG’ye operasyonlar düzenlemişti. TSK, Cerablus ve Afrin’i kontrole almıştı. Erdoğan son olarak Fırat’ın doğusundaki ABD destekli YPG varlığını hedef alacaklarını söylemişti.