Referanduma bir ay kala CHP Lideri ilk mitingini Amasya’da gerçekleştirdi.

16 Nisan günü yapılacak referandum için ilk mitingini yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Hollanda ile yaşanan siyasi krize değinerek “Sayın Dışişleri Bakanımız Hollanda’ya gittiğinde bizim büyükelçimiz neredeydi? Niye büyükelçi konuşmaz? Nerede bu büyükelçi?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da yapılacak ‘cumhurbaşkanlığı hükumet sistemini’ içeren anayasa değişikliği referandumu sürecine diğer partilere göre geç başladı.

Hollanda hakkında da değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

Sponsorlu

“Anayasa, hepimizin ortak paydası olmak zorundadır. O nedenledir ki anayasa değişikliğini görüşürken, bu A partisinin B partisinin görüşü değildir. Hangi partiden olursak olalım, beraber düşüneceğiz. Anayasa bir partinin anayasası değil; hepimizin anayasası. O nedenle sandığa giderken, ister sağcı olalım ister solcu ister ortacı; anayasa bize güvence sağlamalı.

İki bakanımız alınmadı. Milli bir meseledir. Biz de destekledik. Milli meselede beraberiz. Hiçbir sorunumuz yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanları başka bir yere gidiyorsa hiçbir ülke onları geri çeviremez. Geri çevriliyorsa sorgularız. Ortak duruş sergileriz. Ama Sayın Dışişleri Bakanımız Hollanda’ya gittiğinde, bizim büyükelçimiz neredeydi? Hiç duydunuz mu? Hiç sordunuz mu? Niye büyükelçi konuşmaz? Nerede bu büyükelçi? Bu sorunun cevabını bekleyelim. Dışişleri Bakanı, bir ülkeye gidecek; gittiği ülkede kendi ülkesinin büyükelçisi onu karşılamayacak. Niçin? Niye büyükelçi orada yok?

Diyorlar ki ‘Bu anayasa değişikliği gerçekleşirse çift başlılık kalkacak’. İnanan var mı? Tam tersine çift başlılık anayasal kurum haline gelecek; çünkü başkan hem başkan olacak hem siyasi partinin genel başkanı olacak. Çift başlılık kalkmıyor. Millete doğruyu söylemiyorlar.”