İzmir Başsavcılığı’nın aldığı karar doğrultusunda, kritik soruşturmaları yürüten terör savcılarının görev alanlarının değiştirildiği öne sürüldü.

Görev yeri değiştirilenler arasında ABD ile gerilime neden olan rahip Andrew Brunson’ın iddianamesini yazan savcı Berkant Karakaya’nın da olduğu bildirildi.

Brunson iddianamesini yazan savcı bilişim suçlarına

Odatv’nin iddiasına göre, yeni yapılan değişikliklerde en dikkat çekici olan, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan rahip Brunson iddianamesini yazan terör ve örgütlü suçlar savcısı Berkant Karakaya oldu.

Brunson iddianamesini yazan Savcı Karakaya, terör ve örgütlü suçlar savcılığından alınarak Bilişim Suçları Bürosu Savcılığı’nda görevlendirildi.

Önemli bir değişiklik daha

İzmir’deki önemli ‘FETÖ’ soruşturmalarını yürüten, Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu olan İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekilliği’ne getirildi.

ABD’li rahip İzmir’de tutuluyor

ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un ev hapsinde bulunduğu sokak ve apartmanda İzmir’de bulunuyor.

Rahip Brunsonın sokağında güvenlik önlemleri sürüyor

Sokakta güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartılmış durumda. Polis zırhlı araçlar ve özel haraket timleriyle önlemlerini devam ettiriyor.

‘PKK ile FETÖ/PDY adına suç işlemek’ ve ‘devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ suçlamasıyla 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanırken, sağlık sorunları dikkate alınarak verilen ev hapsi kararıyla cezaevinden tahliye edilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’dan dolayı ABD ile Türkiye arasında diplomatik gerilim yaşandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Özel Harekat şube müdürlüklerinden ekipler, sokakta devriye gezerken, motorize polisler de sokağın iki ucunda nöbet bekliyor.

brunson sokağı ile ilgili görsel sonucu

Nöbet tutanlar arasında kadın polisler de var.

Polis ekipleri, şüpheli gördükleri kişileri ve araçları durdurarak kontrol ediyor.

brunson sokağı ile ilgili görsel sonucu

[Via ODA TV]