Suriye’nin Kuzeyinde PYD’nin ilan ettiği Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenmesi planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için 140 kişilik bir isim listesini Rusya’ya sundu.

Sputnik’e bilgi veren PYD’nin ilan ettiği Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eş Başkanı Abdulkerim Ömer, kongreye katılmak istediklerini belirtti.

Cezire Kantonu Dışişleri Konseyi Eş başkanı Abdulkerim Omer, Soçi’den gerçekleştirilmesi planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu olarak Soçi toplantısına önem verdiklerini ve toplantıya katılmak istediklerini belirten Ömer şu cümleleri kurdu:

“Astana-8 görüşmelerinden kısa bir süre önce, yani yakın zamanda, Rusya’nın askeri ve siyasi yetkilileri Rojava’ya gelerek misafirimiz oldular. Bizle görüştüler. Görüşmenin içeriği Soçi’de yapılacak toplantıydı. Soçi ile ilgili müzakereler yaptık. Kuzey Suriye Federasyonu’nun bileşenleri ve Demokratik Özerklik Federasyonu olarak Rusyalı yetkililere Soçi kongresi ile ilgili 140 kişilik bir isim listesini sunduk.

Onlar da üzerinde duracaklarını ifade ettiler. Görüşmeden birkaç gün sonra medya üzerinden Türkiye bizim kongreye katılmayacağımızı açıkladı. Bu açıklamadan sonra Demokratik Özerklik içerisinde yer alan ve dışında kalan partilerle geniş bir toplantı yaptık ve toplantı sonucunda Suriye sorununun çözümü için yapılacak tüm toplantılara katılmak konusunda hazır olduğumuzu ilan ettik. Aynı zamanda dedik ki hiç kimse şahsi olarak Soçi kongresine katılmayacak, siyasi olarak katılacak.”

Ömer konuşmasını şu cümleler ile devam ettirdi:

“Astana-8 görüşmeleri sonrası YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, Rusya’ya gitti, onların misafiri oldu. Hemo’nun aktardığına göre göre Rusya ‘Kürtlerin katılmasını istiyoruz’ demiş. Onun dışında şimdiye kadar Rusya tarafından bize Soçi’ye katılıp katılmayacağımızla ilgili resmi bir cevap gelmedi. Bazı bilgiler var. Rus yetkililer yakında yeniden Rojavaya gelecekler. Birbirimizle müzakereler yapabiliriz.

Demokratik Özerklik Yönetimi ve Kuzey Suriye’nin bileşenleri Soçi’ye katılmazlarsa bir çözüm çıkmaz. Sorunlar çözülmez. Bugün Suriye’nin %30’unu biz kontrol ediyoruz. Bizim Soçi’ye katılmamız gerekiyor.”

Türkiye ve İran’ın Suriye sorununun çözümünü istemediğini belirten Ömer, Türkiye’nin Kürtler’in Soçi’ye katılmasına engel olduğunu da ileri sürdü.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Via logo kırmızı arkaplan

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, daha önce yaptığı açıklamada PYD’nin katılımının öngörülmediğini ifade etmişti.

Rusya’nın Suriye’de barış için düzenlemeyi planladığı, Türkiye’nin PYD’ye davet gönderilmesi nedeniyle tepki gösterdiği için kongrenin ertelendiği öne sürülmüştü.

Öte yandan, Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran öncülüğünde Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Konseyi’ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı aktarılmıştı.

Türkiye ve İran, YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıkarken Rusya PYD’nin de katılmasını istiyor.

Öte yandan Rusya, YPG’yi Astana sürecine davet etmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 29-30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde düzenleneceğini, kongre öncesinde Türkiye, Rusya ve Suriye’nin katılımıyla bir hazırlık toplantısı yapılacağını açıklamıştı.

Her fırsatta PYD’nin bir terör örgütü olduğunu dile getiren Türkiye, yapılan açıklamada PYD’den direkt olarak hiç bahsetmemişti.

Son olarak Türkiye’nin karşı çıktığı YPG’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma kararı Soçi’deki kritik zirvede karara bağlanacaktı.

Tarihte bir ilk olarak nitelendirilen zirveye katılan ülke liderlerinin açıklamalarını derlemiştik.

Rusya, bu kongrede Kürtler de dahil olmak üzere Suriye’deki tüm grupların temsil edilmesi gerektiğini söylese de, Türkiye, Kürtlerin kongreye davet edilmesini ‘kabul edilemez’ olarak görüyordu.

Kremlin’den şu açıklama yapılmıştı: Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılımı liderler arasında görüşüldü, katılım kapsayıcı olmalı.

Öte yandan,28 Aralık 2017 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılma olasılığını konuşmak için henüz erken olduğunu açıklamıştı.

[Via Sputnik]