Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de ABD Başkanı Trump’a hediye ettiği futbol topunda bir çip çıktı. Dünya Kupası için Adidas tarafından üretilen toptaki çip, ABD’de güvenlik incelemesinden de geçti.

Bloomberg gazetesinin haberine göre, Adidas marka topta bir çip bulundu. Top ABD’de, bu çipin Rus bilgisayar korsanlarınca kullanılabileceği endişesine yol açtı.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen zirvede, Putin, Rusya’nın ev sahipliğini yaptığı FIFA 2018 Dünya Kupası’nda kullanılmış bir futbol topunu Trump’a hediye etmişti.

Topun üreticisi Adidas tarafından tasarlanan ve taraftarların futbol videolarına erişimine imkan veren çip, Rus bilgisayar korsanlarının muhtemel bir siber saldırı için topu kullanabileceği tartışmasına neden oldu.

Ancak Adidas’ın şampiyonaya özel olarak ürettiği toptaki çip, başka amaçlarla kullanılabilecek yüksek teknolojili bir çip değil ve yalnızca taraftarların cep telefonlarını yaklaştırarak futbol videolarına, yarışmalarına ve başka içeriklere erişmesini sağlıyor. Top, Adidas’ın internet sitesinde de 450 liraya satılıyor.

telstar ile ilgili görsel sonucu

Trump’ın Suriye konusunda bir soruda topun Rusya tarafında olduğunu söylemesi üzerine Putin, yanında getirdiği Dünya Kupası’nda kullanılmış bir futbol topunu Trump’a uzatarak, “Artık top sizde” demişti.

‘KAPSAMLI GÜVENLİK İNCELEMESİNDEN GEÇTİ’

ABD merkezli The Hill gazetesi topun ABD Gizli Servisi tarafından güvenlik incelemesinden geçtiğini aktardı. Adidas da çipin Rus bilgisayar korsanları tarafından olası bir siber saldırı için kullanılabileceği endişeleriyle ilgili bir açıklama yapmayı reddetti.