Putin, her sene sonunda gerçekleştirdiği basın toplantısı 3 saat 45 dakika sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2017’nin sonuna yaklaşırken gerçekleştirilen büyük basın toplantısında Suriye’deki gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

Sponsorlu

Putin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) büyük çoğunluğun ‘evet‘ dediği ve bağımsızlık kararı çıkan 25 Eylül referandumuna ilişkin sorulan bir soruya, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin geleceği konusunda, yasalar çerçevesinde hareket edilmeli ve Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli” yanıtını verdi.

Rus lider Putin ayrıca, Rus devlet petrol şirketi Rosneft’in IKBY ile yaptığı işbirliğinin, ‘hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hem de Rosneft’in yararına olduğunu’ belirtti.

Sputnik’in aktardığına göre, Putin, “Kürtler ile geleneksel ve tarihi olarak çok iyi ilişkilerimiz var. Bu sorunun karmaşıklığını her yanıyla anlıyorum. Fakat Kürt halkı ile ilişkilerimizi geliştirmemize hiçbir şeyin engel olmadığına inanıyoruz. İlişkilerimizi geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının başında sosyo-ekonomik kalkınma alanındaki mevcut durumla ilgili konuşan Putin, “Rusya geleceğe yönelmeli. Siyasi sistem esnek olmalı ve ekonomi ileri teknolojiye dayanmalı” cümlesini kurdu.

Putin, ayrıca “Rusya için temel konular altyapı, eğitim ve sağlık” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya’da Başkanlık Seçimleri Gerçekleştirilecek

Seçim programının neredeyse hazır olduğunu belirten Putin, “Programda altyapı, sağlık, eğitim alanlarında kalkınmaya, maaşların artmasına odaklanacağım” diye konuştu.

Putin, Rusya’da etnik köken konusunda büyük bir sorun olmadığından emin olduğunu söyledi.

“Rusya’da siyasi ortam rekabetçi olmalı” ifadesini kullanan Putin, “Bunun için çaba sarf edeceğim. Ancak elbette kendi rakiplerimi yetiştirecek kişi ben değilim. Şu anda mevcut iktidarın rakibi yok” şeklinde konuştu. Putin, “Çünkü ekonomik ve siyasi alanda gelişim yaşandı” dedi.

Putin, 2018 Seçimlerinde Aday Olacak

2018 seçimlerine bağımsız aday olarak katılacağını açıklayan Putin, “Ancak buna rağmen diğer partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini bekliyorum” şeklinde konuştu.

Putin ayrıca, “Seçim kampanyası müdürümün kim olacağı konusunda henüz bir karar yok. Bu konuyu henüz dün konuştuğumuzu gizlemeyeceğim” dedi.

Rus lider daha önceki seçimlere hem bağımsız hem de bir partinin adayı olarak katılmıştı. Putin, 2000 ve 2005’teki seçimlerde bağımsız olarak yer alırken, 2012’deki seçime Birleşik Rusya Partisi’nin adayı olarak girmişti. Rusya’daki kanunlara göre, bir kişinin bağımsız aday olarak seçimlere katılması için 300.000 seçmenden kendisini desteklediklerine dair imza toplaması yeterli.

Rusya’da Silahlanma

Vladimir Putin

Askeri harcamaların Rusya’nın sosyo-ekonomik programına olumsuz yansımayacağını ve ekonominin çökmesine sebep olmayacağını öne süren Putin, şunları söyledi:

“Savunma alanında ABD kadar harcama yapamayız. Rusya, savunmaya 46 milyar dolar ayırıyorken ABD, bu alanda 2018 yılında 700 milyar harcama yapmayı planlıyor. Rusya, ordusunun gelişimine dikkat edecek ancak silahlanma yarışına girmeyecek. Ordumuzu geliştirirken, bütçemize zarar vermeyeceğiz.

Rusya, Arktik’te askeri ve çevresel güvenliği sağlamak zorunda. Rusya’nın temel maden rezervleri Arktik’te bulunuyor. Ancak bu kaynakların geliştirilmesi, çevreye dikkat ederek ve bu hassas bölgedeki ekonomik faaliyetlerle gereklilikleri yerine getirerek gerçekleştirilmeli.”

Putin, bütçeye gereğinden fazla yüklenmeden bir yeni bir silahlanma yarışına girmeden orduyu güçlendirmelerinin gerektiğini hatırlatıp, bununla ilgili şöyle bir bilgi verdi:

“Eski bir asker oğluna bıçağını görüp görmediğini soruyor. Oğlu, babasının bıçağını satıp parasıyla saat aldığını söylüyor. Eski asker, oğlundan saati göstermesini istiyor. Saatin iyi göründüğünü söyleyen asker şöyle devam ediyor: Yarın gelirler, beni öldürürler, anneni öldürürler, kız kardeşine tecavüz ederler, sen de onlara Moskova’da saatin 12.30 olduğunu söylersin.”

Putin: ABD, anlaşmadan de-facto olarak çekildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump

Putin, Rusya ve ABD’den her birinin ellerindeki nükleer füze başlıklarını azaltmalarını öngören START anlaşmasının ‘hayatta kalıp kalmayacağı’ ve yeni bir silahlanma yarışı beklemek gerekip gerekmediği yönündeki bir soruya şu yanıtı verdi:

“Rusya ana füze anlaşmalarından çekilmedi. Bunu yapan ABD’ydi. Nitekim ABD, Romanya’da Aegis füze kalkanını aktif hale getirdi. ABD, bu anlaşmadan de-facto olarak çekildi. Rusya ise bunu yapmayacak.”

ABD-Rusya İlişkileri

Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya arasında ilişki olduğuna dair iddialarla ilgili soruya şöyle cevap verdi:

“Trump muhalifleri tarafından ortaya atıldı. Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği suçlamalarının arkasında da Trump muhalifleri var. Dolayısıyla Trump’ın Rusya ile ilişkileri iyileştirme eğiliminde kısıtlamalar var. Ancak, ilişkilerin normalleşeceğinden eminim.”

ABD ile ilişkilerin gelişmesini ve normalleşmesini isteklerini belirten Putin, “Trump’ın sağlık reformu gibi yapmak istediği ancak henüz yapamadığı şeyler. Rusya ile ilişkileri iyileştirmek istediğini de söyledi. Bunu istemiş olsa dahi, malum kısıtlamalar nedeniyle Trump henüz bunu gerçekleştirebilecek durumda değil” şeklinde konuştu.

Putin, Trump’a Destek Verdi

Rus lider, “Trump’ın çalışmalarını değerlendirecek kişi ben değilim ancak ciddi başarılar elde ettiğini görüyoruz. ABD’de Trump’ın çalışmalarını gayrimeşru göstermeye çalışıyorlar. Bunun kendi ülkelerine zarar verdiğini anlamıyorlar.

Seçilmiş devlet başkanının imkanlarına zarar veriyorlar. Ne yapmamız gerekiyor? Tüm temasları keselim mi? Bu, dünya genelindeki bir uygulama. Temsilciler, adaylarla ve ekiplerle buluşuyor, kalkınma perspektiflerini istişare ediyor. Burada sıradışı olan nedir? Neden buna casusluk gözüyle bakılıyor?” dedi.

Kuzey Kore’nin Nükleer Denemeleri

Kuzey Kore’ye ait bir füze fırlatılırken

Kuzey Kore’nin nükleer statüsünü tanımadıklarını belirten Putin şöyle konuştu:

“Bu ülkedeki gelişmelerin yıkıcı olduğuna inanıyoruz. Kuzey Kore füze krizindeki tüm taraflar tansiyonu düşürmeli. Rusya, siyasi duruma bakılmaksızın tüm ülkelerle yapıcı olarak çalışmak için çaba gösteriyor.

ABD ve Kuzey Kore de gerilimi tırmandırmaya son vermeli. ABD Merkezi Haber alma Teşkilatı (CIA), Kuzey Kore’nin amaçlarını bilmiyor. Bu ülkeden fırlatılacak bir füze feci sonuçlara yol açabilir” dedi.

Putin, ABD’nin bir yandan Rusya, Kuzey Kore ve İran’ı aynı gruba alıp birer tehdit olarak sınıflandırmasını, bir yandan da Moskova’dan Tahran ve Pyongyang’la ilgili sorunları çözmesini istemesini eleştiri getirdi.

Putin, Washington’a hitaben, “Bu normal bir şey mi? Aklınız sahiden yerinde mi?” cümlesini kurdu.

Putin: Suriye krizinin en çok acı çekeni Türkiye

Putin, Suriye’de 2011’den beri süren iç savaş hakkındaki bir soruya, “Bunun acısını en çok çeken Türkiye. Zira Türkiye, çok sayıda Suriyeli göçmeni kabul ediyor” cevabını verdi.

Putin ayrıca, Rusya’nın göçmen sorununun çözülmesine yardım etmek istediğini söyleyerek, Suriye’deki krizi Şam’ın yalnız başına çözemeyeceğini, bunun uluslararası toplumun ortak çabasını gerektirdiğini söyledi.

Putin, Suriye’deki isyancı gruplara operasyon düzenleyen Rus hava güçlerinin konuşlandığı Hmeymim üssüne 11 Aralık’ta gerçekleştirdiği beklenmedik ziyarete ilişkin bir soru üzerineyse, aslında Suriye’yi uzun zamandan beri ziyaret etmek istediğini fakat güvenlik nedeniyle bu planının hep ertelendiğini söyledi.

Putin, Hmeymim üssüne nasıl uçtuğu hakkında şunları anlattı: “Rus savaş uçakları yanımızda uçmakla kalmadı, iniş sırasında uçağımızdan daha düşük bir noktaya kadar indiler. Uçağımızı korudular, sonra da dağıldılar.”

Putin’in söylediğine göre, bunun sebebi savaş uçaklarının motorlarının bir yolcu uçağı olan başkanlık uçağına göre daha çabuk ısınmasıydı. Bu şekilde Putin’in uçağının ‘ısı nedeniyle bıraktığı iz’ gizlenmiş oldu.

Putin’in Suriye’ye ilişkin çeşitli sorulara verdiği diğer yanıtlar şunlar:

“Terörizmin başlıca nedenlerinden bazıları, düşük eğitim oranı ve maddi geçim sorunları. Bunlarla ilgili bir şeyler yapılmalı. Fakat ne Suriye ne de Rusya bunları tek başına düzeltebilir. O yüzden uluslararası toplumun desteğine gereksinim duyuyoruz.”

“Suriye’ye (askeri) polis olarak Kuzey Kafkasyalı kişilerin gönderilmesi benim girişimindi. Bunun iyi sonuçları oldu. Zira bu kişiler cesur ve disiplinli.”

“Suriye’de önemli olan, buradaki sürece dahil olanların terörist ya da radikal grupları kendi amaçlarına ulaşmak için kullanmayı istememesi. Ne oldu? El Kaide’yi yarattılar, o da New York’u vurdu.”

Putin, Suriye’deki militanların Irak’a geçtiği bilgisini verdikleri ABD’nin bu bilgi karşısında herhangi bir tepki vermediğini belirtti:

“Irak’a militanların geçtiğini söylüyoruz. Amerikalı partnerlerimize militanların gittikleri noktaları söylüyoruz. Hiçbir tepki yok. Bunun nedeni ne? Nedeni şu: Bu militanları (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad’a karşı savaşmaları için kullanabileceklerini düşünüyorlar. Bu belki yolların en basiti fakat aynı zamanda en tehlikelisi.”

[Via Sputnik]