Murat Karayılan, Türkiye’nin olası Afrin operasyonu hakkında açıklama yaptı.

ANF’de yer alan habere göre, Stêrk TV’ye konuşan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan’dan flaş açıklamalar geldi.

Türkiye’nın YPG’nin denetiminde bulunan Afrin’e operasyon düzenlemesi durumunda ‘DAEŞ’in Kobani’de yaşadığını Türk devletinin de yaşayacağını’ öne süren Karayılan, “Efrîn mezarları olacak” ifadesini kullandı.

Karayılan ayrıca Putin’e de seslendi.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek olan Rusya-İran-Türkiye zirvesinde gündeme alınması beklenilen Afrin konusunda Rusya’ya yönelik açıklamalarda bulunan Karayılan, “Türk devleti Rusya’nın bilgisi ve onayı dışında Efrîn’e yönelik bir saldırı gerçekleştiremez. Bir saldırı olursa bu Rusya’nın bir saldırısı olarak görülecektir” dedi.

‘Savaş Afrin ile Sınırlı Kalmaz’

Savaşın Afrin ile sınır kalmayacağını belirten Karayılan şunları söyledi:

“Savaş, Kürtler ve AKP devletinin savaşı haline gelecektir. Bu savaş, Efrîn ile sınırlı kalmayacak, her yere yayılacak. Yani ortaya çıkacak olan durum; Kürt halkı olarak bizler ile Türk devleti arasında stratejik bir savaş olacak. Türk devleti, ‘deccal’ gibi sınırları dışındaki Kürtleri de kendisi ya da ittifakları aracılığıyla ezmek istiyor. Tüm demokrasi güçleri ile arkasında olacağız ve Türk devleti orada kırılacaktır. Efrîn, Türk devletinin mezarı olacaktır. Nasıl ki Kobanê DAİŞ için sonun başlangıcı oldu, Efrîn de AKP rejimi için yıkımın başlangıcı haline gelecektir” dedi.

‘Rusya Olmadan Saldıramazlar’

Karayılan, Rusya’nın operasyonda rolüne de dikkat çekerek şunları söyledi:

“Suriye’de bazı şeyleri oluşturmak için çabalıyor ve biz buna anlam veriyoruz, olumlu görüyoruz. Ancak Türkiye, özellikle Astana Platformu aracılığıyla yapmak istediği soykırımı Rusya’ya kabul ettirerek, İran’ı da katarak gerçekleştirmek istiyor. Kürtlere düşmanlık yapıyor. Şu an Kürtlerin dostluğunu kazanmaya çalışan Rusya, gerçekten bunu istiyorsa Türk devletinin müdahalesine izin vermemeli. Efrîn’e yapılacak herhangi bir saldırı, Türk devletinin yanı sıra Rusya’nın saldırısı anlamına gelecektir. Kürt halkı ve tüm dünya, böyle algılayacak” dedi.

‘Putin Alet Olmamalı’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ‘alet olmama’ çağrısı yapan Karayılan, sözlerinin devamında şunları da belirtti:

“Bu dostluğa uymayan bir yaklaşımdır. Bir taraftan ‘Suriye’yi yeniden inşa edeceğim, halklar kongresini toplayacağım’ diyeceksin, diğer taraftan Kürdistan üzerinde katliam ve soykırım siyaseti yürüten bir güce izin vereceksin. Bu onlara ortak olmaktır. Sayın Putin’in Kürt düşmanı bu bela ve kirli duruma düşmeyeceğini umuyoruz” dedi.

Karayılan son olarak şunları söyledi:

“Ortadoğu siyasetinde kaybetti, Suriye siyasetinde sonuçsuz kaldı ve Rojava’da sonuç elde edemedi. Hiçbir geleceği yok. Kürdistan halkının, Suriye halklarının geleceği var. Gelecek halklarındır; faşist, işgalci güçlerin değil” dedi.