Irak ordusunun Kerkük’e yönelik askeri operasyonu devam ederken flaş bir gelişme yaşandı.

Edinilen bilgilere göre, Kerkük vilayetinde Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerine karşı savaşan Peşmerge’lerin yanına PKK mevzileri açıldı.

PKK militanları Kerkük’te

PKK militanlarının da dahil olduğu bazı sıcak çatışma görüntüleri sosyal medyadan paylaşıldı.

Görüntülerde PKK militanlarının Peşmerge’ye ait askeri araçlarla Kerkük kent merkezinde hareket halinde olduğu görülüyor.

Türkiye’den Sert Tepki

PKK’nın Kerkük’e yığınak yapmasına Türkiye sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.

Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.”

Ne Olmuştu?

Öte yandan Irak merkezi hükümeti, dün yapmış olduğu açıklamayla, Kerkük’te PKK varlığının bir savaş nedeni olduğunu belirtmiş ve bunun kabul edilemeyeceğini açıklamıştı.

Bu açıklamaya yanıt veren Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileri Kerkük’te herhangi bir PKK varlığının söz konusu olmadığını belirterek, olanların da ‘PKK sempatizanı‘ olduğunu açıklamıştı.

2014 yılında IŞİD’in Kerkük’e yapmış olduğu saldırıda Irak ordusu çatışmaya girmeden mevzilerini terketmiş, Peşmerge ve PKK güçleri ise IŞİD’e karşı bölgede çatışma sağlamıştı.

Daha fazla haber için: viahaber.net