Irak’ın Musul kentinin Sincar ilçesinde Barzani’ye bağlı Suriyeli Peşmergelerle Sincar Direniş Birlikleri (YBŞ) arasında çatışma çıktı.

Şengal’in IŞİD’den kurtarılması için bölgeye giden PKK üyeleri halen orada kalıyor. Barzani’ye bağlı Peşmergeler ise Şengal’e yakın köy ve kasabalarda hakimiyetini korumak istiyor.

KDP’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw televizyonu, bu sabah saatlerinde çatışmaların Hanesur bölgesinde Sınune kasabası yakınlarında başladığını duyurdu. İlk belirlemelere göre 1 YBŞ üyesi hayatını kaybederken, 4 Peşmerge ile 3 YBŞ üyesi de yaralandı.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre de çatışmalarda 3 gazeteci yaralandı.

Sabah saatlerinde çıkan kısa süreli çatışmaların sona erdiği ifade edilirken her iki taraf arasında görüşmelerin başlatıldığı duyuruldu.

21.10 Peşmerge ve PKK arasında ateşkesin sağlandığı bildirildi.

Roj Peşmergeleri olarakta bilinen Suriye Peşmergeleri komutanlarından Albay Kadir Şeyh Memi, yaptığı açıklamada, “Güçlerimizden 500’ünü Şengal ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesur köyü arasında konuşlandırdık” demişti.

Barzani’nin Ankara Ziyareti Sonrasında Çatışma Haberi Geldi…

Türkiye, Şengal bölgesinde konuşlanan PKK’den rahatsız olduğunu her seferinde vurguluyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sonrasında çatışma haberini aldık.