HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Urfa’nin Birecik ilçesine giderek burada kendisini dinlemeye gelen vatandaşlara hitap etti.

Birecik’te düzenlenen mitingde konuşan Buldan, AKP’nin 24 Haziran’da iktidarı kaybedeceğini sözlerine ekledi.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

ASLA BİRBİRİMİZDEN KOPMAYACAĞIZ: Her gün Kürt işçilere ırkçı saldırıların yaşandığı bir dönemdeyiz. Dün Ankara’da Kürt oldukları için 2 işçiye saldırı yapıldı. Bu saldırı AKP hükümetinin Türkiye halklarını kutuplaştırmasından kaynaklanmaktadır. Bu anlayış Türkiye halklarını birbirinden koparmaya çalışıyor. Ancak bizler asla birbirimizden kopmayacağız, ayrılmayacağız. Kardeşçe, özgürce bu topraklarda hep birlikte yaşayacağız.

OLAYLAR ‘KOBANİ DÜŞTÜ DÜŞECEK’ SÖZLERİNDEN SONRA BAŞLADI: Bu ülkede Kürde dair ne varsa yok etmeye çalıştılar. 4 yıl önce Kobanî düştü düşecek diyen anlayış, çıkan olaylarda yaşamını yitirenlerin katilinin Demirtaş olduğunu söylüyor. Ancak kendisi de iyi biliyor ki o olaylar Kobanî düştü düşecek sözünden sonra başlatılmıştır. Onların amacı IŞİD bayraklarının bu sınırlarda dalgalanmasıydı. Kürt halkı bunlara izin vermedi. Buna sonra da izin vermeyecek.

Onlar Kobanî düştü düşecek diyorlar ya biz de buradan söylüyoruz. AKP düştü düşecek, az kaldı sabredeceğiz. 13 günümüz var. Onlar barışa dair ne yaptıksa inkar ettiler. Barış sürecini sabote ettiler. Bugün burada sayın Öcalan’ı anmadan olmaz. Barışa, özgürlüğe, demokrasiye olan katkısı nedeniyle Sayın Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit uygulanıyor. Kürt halkını böyle cezalandırmak istiyorlar. 24 Haziran’dan sonra Öcalan üzerindeki tecridi de hep birlikte kaldıracağız.