ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kerkük operasyonuna ilişkin bir açıklama yaptı.

ABD’nin tüm askeri işleri ile ilgili resmi kurumlarının bulunduğu Pentagon’dan Kerkük’e yönelik Irak ordusu tarafından gerçekleştirilen askeri operasyona ilişkin açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı, tarafları bölgedeki tüm aktörleri ortak tehdit olan IŞİD’le mücadeleye odaklanmaya ve Irak halkı arasında gerilimi körüklemekten uzak durmaya çağırdı.

Pentagon Orta Doğu masası sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Tüm taraflara gerginliği artıran adımlardan uzak durması çağrısında bulunuyoruz. Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız. IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak’ın istikrarına daha fazla zarar verecek eylemlere karşı uyarıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Sponsorlu
ABD’nin Kerkük açıklamasının İngilizcesi. Çevirisini haberimizde derledik.

Diyaloğun gerilimi azaltmak için en seçenek olarak gördüklerini belirten sözcü, “Birleşik Irak’ı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

ABD’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyleyen Binbaşı Galloway, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin talihsiz tek taraflı referandum kararına rağmen devam eden tansiyonu düşürmek ve uzun süredir söz konusu olan sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi için en iyi seçenek diyalogdur.” dedi.

ABD’nin IŞİD ile mücadeleye odaklandığını vurgulayan Binbaşı Galloway, tüm bölge aktörlerine de IŞİD ile mücadeleye odaklanması çağrısını yineledi.

[via United States Department of Defense]