Eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığını itiraf eden Apple’a Türkiye’den ilk dava açılıyor.

Popüler telefon üreticilerinden Apple’a, eski model iPhone telefonlarını yavaşlattıklarını itiraf etmesinden bir gün sonra ilk dava yurtdışından açılmıştı.

Yeni güncellemelerle pili eskimiş olan cihazları yavaşlattıklarını itiraf eden Apple şirketine, ABD’nin Chicago şehrinde iPhone kullanıcısı 5 kişi tarafından dava açılmıştı.

Sponsorlu

Dünyanın bir çok yerinden Apple’a dava açmaya hazırlananların olduğu öğrenilirken Türkiye’den de bir adım atıldı.

Her ne kadar kullanıcıların yaşadığı sorunlardan ve bilgi kirliliğinden dolayı özür dileyip 2018 yılında bataryalarını değiştirmek isteyen müşterilerine 50 dolar indirim yapılacağı açıklamış olsa da şirkete olan öfke dinmiyor. Apple’a yönelik bu davaların yüksek fiyatla alınan ürünlerin bir intikamı olarakta görülüyor.

apple

Apple’a karşı harekete geçen Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Üyesi Ersin Kula ve Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, açıklama yaparak, “Apple suçlamaları kabul etti. Yılbaşından hemen sonra konu ile ilgili hukuki süreci başlatacağız.” dedi.

Ağaoğlu, “Türkiye’deki hukuki süreç ABD’deki gibi işlemiyor. Bizde bu miktarlarda bir dava açılamaz. En fazla ürün iadesi olarak bir dava açılabilir. Biz de bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yılbaşından hemen sonra ilk davamızı açacağız.” ifadelerini kullandı.

Yapılanların kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve bu pilot davanın arkasının muhakkak geleceğini belirten Ağaoğlu, “Apple, tüketicisiyle adeta dalga geçercesine güvenini istismar etmekten çekinmemekte ve tüketici mecburiyetini kötüye kullanmaktadır. Sektöründe dünya genelinde liderlik koltuğunda bulunan şirket yetkililerinin unutmaması gereken en önemli faktör, liderliği muhafaza etmenin liderliği elde etmekten daha zor olduğudur. Açıkçası kendisini lider koltuğuna oturtturan müşterilerine karşı takındığı bu tröst tavrını sürdürüyor olması halinde bu şirketin de yakında markalar çöplüğünde yer alması kaçınılmazdır.” cümlelerini kurdu.

Tüketici Başvuru Merkezi hukuk komisyonu üyesi Ersin Kula ise davayla ilgili olarak şunları kaydetti: “Tazminat kültürü ne yazık ki bizde aynı değil. ABD’de bir kişinin Apple’a dava açması ile Türkiye’deki bir kişinin Apple’a dava açması aynı oranda sonuç vermiyor. Biz Apple konusu ile ilgili çalışmalarımızı yaptık. Yılbaşından sonra hem Rekabet Kurumu’na hemde hem de mahkemelere ilk şikayetimizi yapacağız. Konu ile ilgili tüm yazılarımızı hazırladık.”

Türkiye’de açılan davalarda maksimum ürünün iadesinin mümkün olabileceğini öne süren Kula, “Açılan davada ABD’deki gibi bir miktar talep etmek çok mümkün değil maksimum ürünün iadesi ve az miktarda bir para talebinde bulunulabilir” cümlesini kurdu.

Davacılar tüketici koruma kanunlarını ihlal eden bu politikanın ‘aldatıcı, ahlak ve etik dışı‘ olduklarını belirterek yasal haklarını kullanmak için Apple hakkında dava açacak.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

iPhone’ları yavaşlatma‘ konusunda yaşanan bilgi kirliliğinden dolayı müşterilerinden özür dileyen Apple, güç yönetimi özelliğinin iPhone deneyiminin yarıda kalmaması için gerekli olduğunu ve gelecek iPhone modellerinde de var olacağını belirtirken, 2018 yılında batarya değişim ücretlerinde indirime gidileceğini açıklamıştı.

Apple yaptığı açıklama ile kimyasal olarak yaşlanan pillerin yüksek enerji tüketimi durumlarında eskisi kadar kabiliyetli olmadıklarını, bu nedenle özellikle şarjın az olduğu durumlarda cihazın beklenmedik bir şekilde kapanmasına neden olabileceklerini belirtmişti.

Apple kısaca, bataryaların uzun kullanım süresi boyunca azalan performansını, pilin ‘yüzde kaç‘ kaldığını belirten üst banda kodlamada yansıtmadıkları için böyle bir özür diledi.

Bu açıklamadan sonra %30 ve yukarısında kapanan iPhone modellerinin neden böyle bir sorun yaşandığı net olarak anlaşılmıştı.

Şirket son olarak müşterilerinin kaygılarını gidermek ve geri bildirimlerine yanıt vermek için bir takım değişiklikler uygulayacaklarını açıklamıştı.