Türkiye’nin Suriye’deki YPG hedeflerine yönelik muhtemel operasyonuna Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da destek vereceğini açıkladı.

özgür suriye ordusu öso

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki günlerde birkaç güne kadar Suriye’de Fırat’ın doğusunda kalan YPG kontrolündeki bölgeye yönelik askeri operasyon başlatılacağını duyurmuştu.

ABD ise IŞİD’e karşı savaşan Amerikan askerlerini tehlikeye atacağı gerekçesiyle Türkiye’nin olası harekatının ‘kabul edilemez’ olduğunu açıklamıştı.

Reuters’ın haberine göre Türkiye’nin desteğiyle kurulan muhalif Suriye Ulusal Ordusu sözcüsü binbaşı Yusuf Hamud 15 bin kişiyle operasyona hazır olduklarını söyledi.

Operasyonun cephelerini Menbiç, Tel Abyad ve Resülayn olarak sıralayan Hamud, Türkiye topraklarından operasyonun Suriye’dekinden birkaç gün önce başlayabileceğini belirtti.

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bir yeniden yapılanma sürecinden geçerek Suriye Ulusal Ordusu olmuştu.

Erdoğan: Fırat’ın doğusuna harekat birkaç güne başlayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye topraklarında Fırat’ın doğusunda kalan YPG kontrolündeki bölgeye yönelik operasyonun birkaç güne kadar başlayacağını açıklamıştı.

ABD, Fırat’ın doğusuna operasyonu ‘kabul edilemez’ buldu

ABD’nin askeri işleri ile ilgili tüm kurumlara verilen verilen ad: Pentagon’un binası

ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç güne kadar başlayacağını söylediği Suriye topraklarında Fırat’ın doğusunda kalan YPG kontrolündeki bölgeye yönelik operasyonla ilgili Türkiye’yi uyarmıştı.

ABD Suriye’de gözlem noktaları kurduğunu açıkladı

ABD, Türkiye ile Suriye’deki Kürt müttefikleri arasındaki gerilimin azaltılması amacıyla Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları kurulduğunu açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, geçen ay, Suriye’nin kuzey sınırına gözlem noktaları kurmayı planladıklarını açıklamıştı. Gözlem noktalarıyla Türkiye ile Suriye’deki Kürt müttefikleri arasındaki gerilimin azaltılmasını hedeflediklerini söyleyen Mattis, kararın Türkiye ile yakın işbirliği içinde alındığını belirtmişti.