Orgeneral İsmail Metin Temel’in, Özel Kuvvetler’de görev yaparken peşmerge kıyafetli fotoğrafları ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde adı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alkışlamasıyla gündeme gelen ve Muharrem İnce’nin ‘apoletlerini sökeceğim‘ dediği Orgeneral İsmail Metin Temel’in peşmerge kıyafetli fotoğrafları ortaya çıktı.

Sponsorlu

Teğmenlikten başlayarak bir kez hariç sürekli çatışmaların olduğu bölgelerde görev yapan Orgeneral Temel’in, “özel görevde” çekildiği belirtilerek paylaşılan fotoğraflarında, elindeki Kalaşnikof piyade tüfeği ve poşusu dikkat çekiyor.

Fotoğrafların 1990’lı yıllarda çekildiği ifade edilirken, Özel Kuvvetler’de de görev alan Temel’in, 1994 yılında Barzani ile Talabani arasında çıkan çatışmalarda bölgede görev alan Türkiye askerleri arasında yer aldığı ifade ediliyor.

Kamuoyunda “Afrin komutanı” olarak bilinen Orgeneral Temel, “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı Harekatları”nı yönetmiş, son Yüksek Askeri Şura toplantısında “orgeneralliğe” terfi etmişti.

Türkiye’de ilk kez korgeneral rütbesiyle ordu komutanlığı görevini üstlenen Temel, son seçimlerde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “apoletlerini sökeceğim” tartışmasıyla gündeme gelmişti.

Peşmerge ne demek? Peşmergelerin dünü ve bugünü…

Kürt Peşmerge

Irak’taki Kürdistan bölgesinin silahlı gücü ve savaşçılarının kullandığı “peşmerge” adı, Kürtçe’de “ölüme meydan okuyan“, “ölümüne savaşan” anlamına gelmektedir.

Kelime anlamı olarak ise savaşçı veya fedai. Pêş, Kürtçede Önce; merg ise ölüm anlamına gelir. Peşmerge, ölümün önünde gidenler, ölümüne anlamındadır. [via Wikipedia]

Köklerini 1800’lü yıllarda oluşturan ve daha gevşek bir örgütlenme olan aşiret sınır muhafızlarından alan Peşmergeler Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışından bu yana Kürt halkının ulusal savunma gücünü oluşturuyorlar.

1970’lerin sonlarında yaşanan Irak-İran savaşı sırasında Irak Kürdistanı’ndaki Kürtler kuzey ve güney olarak iki güce bölündü. Fakat her ikisi de kısa süre içinde Irak devletiyle karşı karşıya geldi ve bağımsızlık hareketi daha da güçlendi.

Peşmerge güçleri

1992 yılında rakip sayılan iki Kürt gücü Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) birleşerek yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni kurdular.

Fakat 90’lı yıllar içinde iki büyük Kürt gücü, Kürt ulusal hareketinin önderlerinden Molla Mustafa Barzani’nin oğlu Mesut Barzani liderliğindeki KDP ve daha sonra Irak Cumhurbaşkanı olacak olan Celal Talabani liderliğindeki KYB arasındaki gerginlikler bir süre sonra bir çatışmaya dönüştü.

KYB lideri Celal Talabani Irak’ın 6. ve aynı zamanda ilk Kürt cumhurbaşkanı seçildi, Mesut Barzani ise Irak Kürdistanı’nın başkanı seçildi. Bu durumdan sonra Kürtlerin bağımsızlık umudu iyice güçlendi.
Geçtiğimiz aylarda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Peşmerge Bakanlığı’nı yeniden yapılandırarak peşmerge güçlerini tek çatı altında birleştirdi.