Geçtiğimiz günlerde Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde yapılmış olan Mekatronik Mühendisliği bitirme sunumunda bir ilke imza atıldı. Dünyada ilk olarak Cocoa Motors INC. tarafından yapılmış olan Walkcar, ülkemizde ilk defa Niğde Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlandı.

Walkcar, bir levha üzerine monte edilmiş iki tane mini motoru bulunan ve bununla beraber iki tane sarhoş tekerleğe sahip olan taşınabilir araçtır.

Robotik uygulamaların hızla gelişmesi ve hayatımızın bir çok alanında görülmesiyle birlikte kullanılmaya başlanılabilecek Walkcar’lar (kişisel taşınabilir araç) büyük bir ilgi gördü.

Sponsorlu

Türkiye’de ilk defa üretilen projenin yapımcıları olan mühendislik fakültesi öğrencileri Faysal Acıbuca ve Tunahan Demirci oldu. Yapılan sunum esnasında test edilen araç başarıyla çalıştırıldı. Sistemin diğer Walkcar’lardan ayrılan en büyük özellikleri arasında; yaklaşılan bir cisme belli bir mesafede durmayı sağlayan Ultrasonik sensörler bulunmakta ve yapılan diğer araçlara göre daha dayanıklıdır.

 

Kişisel tanışabilir araçlar öncelikle yaşlı insanlar düşünülerek yapıldı. Yürüme zorluğu çeken insanların kısa yürüyüşlerde rahatlıkla kullanabilecekleri taşınabilir araçlar hayatımızda kolaylık sağlayacak gibi gözüküyor. Sadece bununla kalmayıp günlük işlerimizde de bize büyük kolaylıklar sağlayacak olan kişisel araçlar giderek büyük ilgi görmekte.