CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Ramazan Bayramı için gittiği memleketi Yalova’nın Elmalık köyündeki evinin bahçesinde yabancı basının sorularına cevap verdi.

CUMHURIYET HALK PARTISI CUMHURBASKANI ADAYI MUHARREM INCE FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumartesi günü İstanbul’da AKP’nin Mahalle Başkanları Toplantısı’nda yaptığı ve sosyal medyada yayılan konuşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnce, gizli toplantıdan çekilmiş görüntüler ile ilgili olarak, “Erdoğan’ın o görüntülerini izledim. Türkiye adına üzüldüm. Türkiye’yi kimler yönetiyor? Demokrasiden nasibini almamış bir insan. Şimdi medet umuyor bunlardan” ifadelerini kullandı.

CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den Erdoğan’ın, “HDP’nin baraj altında bırakılması durumumuzu iyileştirecek” sözlerine tepki gösterdi: İnanmadığı için bir takım partileri baraj altında bırakmayla, Ali Cengiz oyunlarıyla başarılı olabileceğini düşünüyor ama bu sefer sökmeyecek.

Erdoğan, videoda şunları söylemişti:

“Arkadaşlar, HDP üzerinden parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarıda konuşmam. Burada sizlerle konuşuyorum. Niye sizlerle konuşuyorum? Çünkü, onların baraj altı kalması demek, bizim durumumuzun çok daha iyi bir noktaya gelmesi demektir…”

“Eğer bunu (sandık kurulundaki hâkimiyeti) sağlama alırsak, İstanbul’da başlamadan işi bitirmiş oluruz…Bakın bir 7 Haziran yaşamamalıyız.”

‘Suruç’ta olanların ayrıntılarını öğreneceğim’

Diğer taraftan Muharrem İnce, Suruç’ta yaşananlarla ilgili bir soruya da “Üzgünüm. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

İnce ayrıca olayların detaylarını öğrenip daha sonra açıklama yapacağını söyledi.