MHP, 24 Haziran seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre, Konya’da aldığı 203 bin 294 oy ile geçen dönemde 1 olan milletvekili sayısını 2’ye çıkardı.

Seçimin 2 kilit partisinden biri olan MHP, Meclis’e 49 milletvekili gönderecek.

Bu sonuçla birlikte, ikinci sıradan milletvekilliğine seçilen evli ve 1 çocuk annesi mali müşavir Esin Kara (42) MHP’nin Konya’daki ilk kadın milletvekili olarak seçildi.

MHP’nin Konya’da ilk kadın milletvekili olma fırsatını ele geçiren Esin Kara, ülkücü bir aileden yetiştiğini ve çocukluğundan itibaren milletvekili olmak istediğini belirterek şunları söyledi:

”İlkokul öğretmenin bana ne olmayı düşündüğümü sorduğunda ben, ‘Milletvekili olacağım’ diyordum. Dün ilkokul öğretmenim beni arayıp tebrik etti. Çocukluğumdan beri olan bir idealimdi. Devlet Bey’in karşısına yeminli mali müşavir olup, hukuk fakültesini bitirip 3 diploma sahibi olarak çıkmak istiyordum. Seçimler erkene alınınca yeminli mali müşavir sınavlarına giremeden aday oldum”

‘TECAVÜZ SUÇUNA İDAM’

MHP’nin seçim beyannamesindeki ‘af’ vaadinde, çocuk ve kadınlara yönelik cinsel istismar, cinsel saldırı ve şiddet olaylarının ‘af’ kapsamı dışında tutulacağının yer aldığını belirten Kara, şöyle konuştu:

”Kadınlara şiddet ve tecavüz suçlarına asla ‘af’ gelmeyecektir. Çünkü MHP olarak aday adaylığı sürecinde bile genel merkezimiz istihbarat çalışması yapıp, aday adayının kadına yönelik en küçük şiddetinin olup olmadığını araştırdı. Aday adaylığım söz konusu olmadan önce Adana’da 3 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edilmişti. Ben bir anne olarak gece yarası uyanıp ağladım. Ardından da başta Adana milletvekilimiz olmak üzere yöneticilerimiz elektronik postayla ile duyarlılığımı dile getirdim. Ben bu mesajı pazartesi göndermiştir. Salı günü genel başkanımız, meclisteki grup toplantısında çıktı, çocuk istismarında bulunanlara idam getirilmesini istedi. MHP olarak bizim affedemeyeceğimiz şeyler var. Türk’ün töresinde de bu var. Türk’ün töresinde, tecavüz suçunun cezası idamdır. İnşallah gelsin. Çünkü biz kadınlar bunu istiyoruz. Böyle bir şey olursa kamu vicdanı da, halkın vicdanı da, siyasetçinin vicdanı da rahat eder”