Mersin’de polis servis aracına yönelik saldırının planlayıcısı bir diş doktoru mu?

Mersin’de polis servisine bombalı saldırı eyleminin planlayıcısının diş hekimi olduğu iddia edildi.

Mersin’de 17 Ekim tarihinde gerçekleştirilen ve 17 kişinin yaralanmasına neden olan polis servis aracına yönelik bombalı saldırının failleri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 16 kişi tutuklandı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, 17 Ekim 2017 tarihinde saat 17.10 sıralarında merkez Yenişehir ilçesi Limonluk Mahallesi’nde bulunan İl Emniyet Müdürlüğüne ait personel servis aracına yönelik olarak gerçekleştirilen bombalı saldırı olayının faillerinin yakalanmasına yönelik kapsamlı soruşturma başlatılmıştı.

Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, saldırı sonrasında tespit edilen erkek bir şahsın binmiş olduğu halk otobüsünün ve çevrede bulunan iş yerlerine ait kamera kayıtları ile şüpheli şahısların tanık beyanlarının değerlendirilmesi sonucunda, tespit edilen şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Sponsorlu

Düzenlenen operasyonlarda, aralarında kadınların da bulunduğu 21 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerle birlikte ikisi Kaleşnikof marka 4 adet uzun namlulu otomatik tüfek ile bu silahlara ait çok sayıda mermi ve bomba düzeneği ele geçirilmişti.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 16’sı tutuklanırken, 5’i adli kontrol kapsamında serbest bırakıldı. Eylemi gerçekleştiren 1 kişinin ise halen arandığı aktarıldı.

İki Türk polisi ve bir zırhlı araç [Fotoğraf: Newsweek]
Öte yandan, tutuklananlar arasında bulunan ve bombalı eylemin planlayıcısı olduğu iddia edilen H.T.’nin, Batman Devlet Hastanesi’nde diş doktoru olarak görev yaptığı, zanlının aynı zamanda geçtiğimiz Mayıs ayında Lice gözaltına alınan H.T.’nin yeğeni olduğu öne sürüldü.

Yine tutuklananlar arasında bulunan zanlılardan ikisinin ise Diyarbakır’da öğretmen olarak görev yapan karı-koca olduğu ileri sürüldü.

Silah ve patlayıcı düzenekleriyle birlikte yakalanan zanlıların, aynı zamanda yeni bir sansasyonel eylem hazırlığında oldukları da aktarıldı.

Ne Olmuştu?

17 Ekim tarihinde Güvenevler Mahallesi Dikenli Yol Kavşağında meydana gelen saldırıda, polis servis aracının geçişi sırasında yol kenarına bırakılan elektrikli bisiklet içerisinde bulunan bombanın infilak etmesi sonucu 17 kişi yaralanmıştı.