TCMB, Ağustos ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayınladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iki aydır yapılan enerji fiyatlarındaki artışın eylül ayında da devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

MB’nin bu açıklaması ardından dolarda hareketlilik görüldü.

Sponsorlu

Raporda Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 2,30 oranında arttığı ifade edilirken yıllık enflasyonun yüzde 17,90 olduğu belirtildi.

Raporda özetle şu ifadelere yer verildi:

Gıda enflasyonu işlenmiş gıda grubundaki olumsuz seyre bağlı olarak bir miktar yükseldi.

Enflasyondaki artışın ana sürükleyicileri temel mal ve enerji fiyatları oldu. Enerji fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin Eylül ayında da devam etmesi beklenmekte.

İthal içeriği yüksek temel mallarda yüksek oranlı fiyat artışları izlendi.

Bu dönemde hizmet sektöründe genele yayılan fiyat artışları görüldü.

Üretici fiyatları maliyet baskılarının oldukça güçlendiğine işaret etti.

Çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi önemli ölçüde yükseldi.

Enerji fiyatlarındaki yükselişin, elektrik ve doğalgaz fiyat artışı ile akaryakıt ürünlerine ilişkin ÖTV düzenlemesinin sarkan etkisine bağlı olarak Eylül ayında da sürmesi beklenmekte.”

MB’nin enerji fiyatlarıyla ilgili açıklaması sonrası dolarda son durum

İstanbul serbest piyasada dolar 6,6030 liradan, Avro 7,6650 liradan güne başladı. MB’nin enerji fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklama sonrası dolar yönünü yukarı doğru çevirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iki aydır yapılan enerji fiyatlarındaki artışın eylül ayında da devam etmesinin beklendiğini açıklaması sonrası dolar yönünü yukarı doğru çevirdi.

Dövizde saat TSİ 12.29 itibariyle durum şöyle:

Dolar/TL: 6,706
Euro/TL: 7,730