Alman Der Spiegel dergisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek resmi akşam yemeğine katılmayacağını aktardı.

Angela Merkel ve Erdoğan

Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW), hükümet kaynaklarına dayandırılan haberin Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ne yakın çevrelerce de doğrulandığını belirtildi.

DW’nin haberine göre Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Başbakan Merkel’in Temmuz 2017’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping şerefine verilen yemeğe de katılmamış olmasını örnek gösterdi.

Sponsorlu

Ofisten yapılan açıklamada ayrıca, Merkel ile Erdoğan’ın Cuma ve Cumartesi günleri iki kez bir araya geleceklerini anımsatıldı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass da Erdoğan’ın ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları için New York’ta olacağından resmi yemeğe ya da Erdoğan ile çalışma toplantılarına katılmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier’in davetlisi olarak 27-29 Eylül tarihlerinde 3 günlük bir ziyaret için Almanya’ya gidecek.

Erdoğan başkent Berlin’deki temasları sonrası Köln’de Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Köln Merkez Camii’nin resmi açılışını yapacak.

‘Merkel siyasi bir mesaj mı veriyor, net değil’

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Diğer taraftan Der Spiegel dergisi, Başbakan Merkel’in yemeğe katılmama kararının, Ankara’ya yönelik siyasi bir mesaj olup olmadığının netleşmediğini yazdı.

Dergideki haberden bazı satırlar şöyle:

“Almanya’yı başbakan ve cumhurbaşkanı sıfatıyla geçtiğimiz 15 yılda defalarca ziyaret etmiş olsa da, Erdoğan’ın ziyareti haftalardır tartışılıyor. Sadece muhalefet değil, ülkede önemli bir kesim bu zorlu müttefik için bu kadar büyük bir resmi akşam yemeği verilmesini fazla buluyor.”

“Merkel’in yemeğe katılmama kararının siyasi bir mesaj olduğunu söylemek zor. Başbakan elbette her resmi yemeğe davet ediliyor. Merkel geçmişte İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve Katar Emiri için verilen davetlere de katılmamıştı.”

[Via Der Spiegel, BBC News Türkçe, DW Türkçe]