Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve Türkiye’nin ‘terör örgütü’ olarak gördüğü YPG’nin denetimi altında bulunan Menbiç kentinde üst üste patlama seslerinin duyulduğu aktarıldı.

Aktarılan bilgilere göre ilk olarak saat 22.00 civarında duyulan patlama sesi daha sonrada duyuldu.

Meydana gelen patlamalara ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, olayda ölü ya da yaralıların olup olmadığına ilişkin bilgi edinilemedi.

Sosyal medyada yer alan bilgilere göre, Menbiç’te duyulan sesin bir patlama olmayabileceği savaş uçaklarının ses hızını aşmasından dolayı duyulan bir ses olabileceği öne sürülüyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler tarafından Suriye genelinde uygulamaya konulan ateşkes kararından sonra çatışma haberleri gelmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve YPG denetimi altında bulunan Afrin’de TSK ile YPG arasından yaşanan çatışmaların “ateşkesin çiğnenmesi” anlamına geldiğini belirtti.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Tank

Washington’da bir araya gelen ABD-Türkiye ortak çalışma grubunun, Menbiç’te atılacak adımlar konusunda ‘prensip’te anlaşmaya vardığı ileri sürülmüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 23 Şubat’taki Ankara’daki görüşmesinde, ilki ülkenin ilişkilerini normalleştirmek için alınan karar doğrultusunda oluşturulan ortak çalışma grubu ilk toplantılarını geçen cuma tamamlamıştı.

Washington’dan gelişmeleri takip eden Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel, ABD ile Türkiye’nin Menbiç konusunda anlaşmaya vardığını aktarmıştı.

Çamlıbel haberinde geçen haftaki toplantının son iki gününde yaşananlara ilişkin şunlara yer vermişti:

“Perşembe günü heyetler yazılı çözüm önerilerini karşılıklı olarak masaya koyduktan sonra öğle saatlerinde dağıldılar. Edinilen bilgilere göre Amerikan tarafının yazılı önerisinde başta bir kısım YPG’lilerin Menbiç Askeri Konseyi içinde kalmasını da öngören bazı unsurlar da vardı. Taraflar ertesi günü kadar metinler üzerinden müzakereye hazırlandı.

YPG’lilerin Fırat’ın doğusuna kaydırılmasının ardından Suriye’deki bu alanın kimler tarafından ne şekilde kontrol edileceği ise komisyonun sonraki toplantılarında müzakere edilmeye devam edilecek.

Türk ve Amerikalı askerlerin sınırda birlikte devriye gezmesinden Özgür Suriye Ordusu çatısı altındaki bazı grupların Menbiç’e getirilmesine kadar pek çok formül masada.

Türkiye: ABD ile Menbiç Konusunda Mutabık Kaldık!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman basınına yaptığı açıklamalarda, ABD ile Menbiç ve Fırat’ın doğusu konusunda mutabık kalındığını öne sürmüştü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD ile zaman zaman gerildiği Menbiç konusunda ‘ABD ile Menbiç ve Fırat’ın doğusu için mutabık kaldık’ demişti.

Alman basınına bilgi veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “ABD ile Münbiç ve Fırat’ın doğusu için mutabık kaldık. 19 Mart’ta ABD Dışişleri Bakanı ile görüşeceğim” cümlesini kurmuştu.