ABD Dışişleri ‘nden üst düzey bir yetkili, Pompeo ile Çavuşoğlu tarafından onaylanan yol haritasının Mınbiç’ten YPG’nin çekilmesi ve yerel halktan yönetim oluşturulmasını içerdiğini teyit etti.

Yetkili, “Anlaşmaya göre yönetime müdahil olan YPG kadrosu çekilecek ve gidecek, yerlerine de her iki tarafın üzerinde mutabık kalacağı yerel halktan kişiler gelecek” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, “YPG çekilirken otorite boşluğu olmaması lazım. Ayrıca kim yönetecek, nasıl bir yapı olacak? Bir kriterimiz var, demografi. Savaş başlamadan önceki nüfus yapısı kriter olarak alınacak. Tabiki YPG’den silahlar alınacak. 6 ayı bulmayacak bir süreç olacak. Artık oyalama yok. Ön hazırlık 0-10 gün olacak. Birkaç ayda 3 aşama tamamlanacak. Artık taraflardan birisi ‘ben vazgeçtim’ derse bu yol haritası uygulanmaz. YPG’liler nereye gidecek, ne olacak. Bunların zorla aralarına kattığı Araplar da var. Biz SDG falan bilmeyiz dedik. Bize bunları teklif etmeyin dedik. Bunların hepsi bizim için YPG/PKK. Şu andaki takvimde ilk olarak Mınbiç’te bu yol haritasını uygulayacağız.” açıklamasında bulunmuş, ardından konuyla ilgili bir haber de Menbiç’ten gelmişti.

ABD ile yürütülen Menbiç görüşmelerinin ardından YPG’nin üst düzey 17 yöneticisinin yarın sabah 06.00 itibarıyla bölgeyi terk edeceği aktarıldı.

[Via Habertürk]