Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), 17 yaşındaki Alyssa Carson’u 2033 yılında gerçekleşecek proje dahilinde, Mars’a ayak basan ilk insan olması için eğitiyor.

Carson, 32 yaşında Mars’a ayak basarak tarihe geçmiş olacak.

NASA’nın astronot programına seçilip mezun olan en genç kişi olarak tarihe geçen Alyssa Carson, Mars’a ayak basan ilk insan olmak için uğraşıyor.

NASA’nın Louisiana’daki astronot eğitim merkezinde Mars görevi için eğitim gören 17 yaşındaki Carson, aynı zamanda Advanced Possum Academy’e kabul edilip mezun olan en genç kişi de oldu.

Carson yaptığı açıklamada, 3 yaşındayken izlediği “The Backyardigans” programından çok etkilendiğini ve Mars’a gitmenin hayalini çocukluğundan beri kurduğunu söyledi.

Kurduğu vakıf ile de gençlere hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destek olan genç astronot sözlerine şöyle devam etti:

“Her zaman hayallerinizi izleyin ve kimsenin onları sizden almasına izin vermeyin. Tüm astronotlar, özellikle kadın astronotlar bana izleyebileceğim bir yol gösterdi.”

Alyssa’nın babası Bert Carson 2008 yılında kızını NASA Uzay Kampı’na kayıt ettirdikten sonra Alyssa zamanla Laval, Quebec ve İzmir’de bulunan uzay kamplarında bulundu.

Astronotluk eğitiminin yanında İspanyolca ve Fransızca eğitimi alıyor.

Carson, Mars’ a gidene kadar Uluslararası Uzay Üniversitesi’nde eğitim göreceği ifade edildi.

Alyssa Carson’ın 2033 yılında katılacağı Mars görevi  bir insan kolonisinin kurulması amalanıyor.

36 yaşına kadar yeryüzüne dönmeyeceğini bu nedenle de aile kurmayacağını söyleniyor.

Alyssa, dünyanın farklı yerlerinde, mikro yerçekimi ve sualtı eğitimi gibi büyüleyici konuları tecrübe etmeye çalışıyor.

Alyssa, “Odamda kocaman bir Mars haritası vardı, Mars’la ilgili çizgi filmler izliyordum, sonra bir teleskop aldık” diyor.

alyssa carson telescope ile ilgili görsel sonucu

Carson’un Tedx konuşması: