Bosna’da savaş suçu işlemekten dolayı 20 yıllık ceza aldığı kesinleşince mahkemede zehir için ölen 72 yaşındaki Hırvat general Slobodan Praljak’ın zehiri nasıl elde ettiği araştırılıyor.

13 yıldır hapiste bulunan Praljak intihar etmeseydi yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edilecekti.

Bosna içsavaşı sırasında savaş suçu işlemek, Osmanlı’dan kalma tarihi Mostar Köprüsü’nün yıkılması emrini vermekle suçlanan general Praljak, geçtiğimiz günlerde hakkındaki 20 yıllık hapis cezasının temyiz mahkemesi tarafından da onaylandığını duyunca küçük bir şişedeki sıvıyı içerek intihar etmişti.

Sponsorlu

Uluslararası suçluluların yargılandığı Hollanda’nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yaşanan bu olay dünya basınında geniş yer bulurken, Hollandalı yetkililerin başlattığı soruşturmanın ilk bulgularına göre küçük şişede bulunan maddenin ölümcül etkili bir kimyasal olduğu kesinleşti.

Praljak’ın kısa sürede fenalaşıp öldüğü aktarılırken yakında yapılacak otopsiyle generalin ölüm sebebi belli olacak.

Yetkililer, devam etmekte olan soruşturmada halen birçok sorunun yanıtını bulmaya çalışıyorlar. Bu sorulardan biri 13 yıldır hapiste olan Praljak’ın nasıl olup da böylesine ölümcül bir zehre ulaşmış olduğu. Diğer bir soru ise 20 yıllık hapis cezası onaylanan Praljak’ın niye intiharı seçtiği.

Çünkü bu hükme göre yakında hapisten çıkabilirdi. Cezaevinde geçen yılları hapis cezasından düşülecek, infaz yasasına göre cezanın üçte birini tamamlayınca serbest kalacaktı. General, duruşmada karar açıklanınca, savaş suçu işlediği iddiasını bir kez daha reddetmiş ve ardından yaşamına son vermişti.

HIRVATİSTAN’TAN ELEŞTİRİ VE ÖZELEŞTİRİ

Hırvatistan Devlet Başkanı Kitaroviç, Lahey’deki mahkemenin Bosnalı Hırvatlara yönelik suçları aynı şekilde ele almadığını iddia ederek, ‘mahkeme adaleti getirme görevinde başarısızlığa uğradı’ ifadesini kullandı.

Praljak’ın intiharının Hırvatları derinden etkilediğini söyleyen Başkan, “Hırvatlar olarak Bosna’da bazı soydaşlarımızın suç işlediğini ve sorumlu tutulmaları gerektiği kabul etmeliyiz” şeklinde konuştu.

(Via Hürriyet)