Toplu taşımada özellikle erkeklerin bacaklarını açarak gereksiz yer işgaline yol açması sonucu yaşanan tartışmalarla ilgili mahkemeden konuşulacak bir karar geldi.

İzmir’de M.T.A. isimli erkeğe, A.T. isimli kadını, tüm uyarılara rağmen toplu taşımada bacağını değdirerek rahatsız etmesi yüzünden İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi tarafından 2 yıl hapis cezası verildi.

15 Temmuz 2016 tarihinde nöbetten çıkan 36 yaşındaki hemşire A.T, Montrö’den Bornova yönüne giden ESHOT’a ait belediye otobüsüne bindi.

Sponsorlu

M.T.A, belediye otobüsünde bacaklarını açarak yanında oturan A.T’yi rahatsız etti.

A.T. otobüste, orta sıralardaki ikili koltuğun birine oturan M.T.A’nın yanındaki boş olan koltuğa oturdu. Fakat birkaç dakika sonra M.T.A. bacaklarını açarak A.T’ye temasta bulunmaya başladı.

Erkeğin bir bacağıyla sürekli olarak bacağına dokunmasından rahatsız olan kadın, söz konusu şahsı uyardı.

Ancak, erkeğin bacaklarına temas etmeye devam etmesi üzerine kadın bu defa yüksek sesli bir uyarı daha yaptı. Bunun üzerine olaya diğer toplu taşıma aracında bulunan yolcular ve otobüs şoförü tartışmaya müdahale etti.

Bu esnada A.T. telefonla polisi arayarak gelmelerini istedi. Kısa sürede olay yerine gelen polis, Alsancak Garı yakınında durduğu araç içindeki A.T. ile M.T.A’yı karakola götürdü.

A.T. otobüs içinde bu kişinin kendisine temas yoluyla tacizde bulunduğunu öne sürerek erkekten şikayetçi oldu. Savcılığın talimatıyla karakolda ifadesi alınan ve suçlamaları kabul etmeyen M.T.A. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ardından görülen ilk davada ise M.T.A beraat etti.

Ancak dava, A.T’nin itirazı üzerine, bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesi’ne ulaştı. 15. Ceza Dairesi Başkanı hakim Erdal Baytemir, duruşma neticesinde tarihi bir karara imza attı.

Baytemir, M.T.A’nın uyarılara rağmen yapmayı sürdürdüğü bacak temasını, TCK nın 102/1- 2c. maddesinde düzenlenen sarkıntılık düzeyinde cinsel saldırı suçu olarak kabul edip, ilk derece mahkemesinin beraat kararını kaldırarak, M.A.T’nin 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Fakat takdiri indirim uygulanan sanık için sabıkasız olması nedeniyle verilen hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verildi.

Kadının avukatı Fatih Kanmaz, dava sonrasında yaptığı açıklamayla kararın Türkiye’ye örnek olacağını belirtti:

“Bu tüm Türkiye’de örnek olacak tarihi bir karar. Karar, bu şekilde oturup kadınları rahatsız eden kendini bilmez olarak nitelendirilebilecek kişilere karşı ders olacak bir nitelikte”