2017 yılında değer üstüne değer kazanan sanal para birimi Bitcoin. Peki Son dönemlerde pek çok kullanıcının yer aldığı bu dünyada dikkat etmeniz gereken hususlar neler?

Bitcoin alım satımı hizmeti veren yerli ve yabancı pek çok platform var. Bu platformlar kullanıcılara hesaptan havaleden kredi kartından transfere kadar pek çok opsiyon sunmaktadır.

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Sponsorlu

Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da en çok kullanılan kripti para birimidir.

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Bitcoin sisteminin kod yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir.

Öncelikle Bitcoin yatırımı yapacağınız şirket ile ilgili araştırma yapın. İnternette bu platformlar ile ilgili pek çok yorum ve öneri ile karşılaşacaksınız. Bunlardan bazıları şunlar: BTCTurk, Paribu ve Koinim. 

Söz konusu platformların Bitcoin alım ve satım işlemleri karşılığı sizden tahsil edeceği ücretleri de incelemenizde fayda var. Zira bu oran oldukça değişebiliyor.

Yatırım yapacağınız platformu seçip, üyeliğinizi oluşturduktan sonra mutlaka 2FA özelliğini aktif edin. Çift aşamalı güvenlik örneği hesabınızın hack’lenip paranızın çalınma riskini en aza indirmek için mutlaka yapmanız gereken bir işlemdir.

2FA için ya SMS desteği ya da Google’ın uygulaması Authenticator’ı kullanabilirsiniz.

Google uygulaması her girişinizde size özel ikinci bir şifre oluşturduğu için hesabınız daha korunaklı hale gelir.

Google’ın güvenlik uygulaması hem App Store’da hem de Google Play’de ücretsiz olarak yer alıyor.

Bitcoin Madenciliği

Para oluşturma işlemine madencilik (mining) deniliyor. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır.

Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

Bitcoin mining’i kendi kuracağınız bir sistem ile yapabilirsiniz. Ancak son dönemde oldukça popülerleşen bir başka Bitcoin madenciliği yöntemi ise hali hazırda büyük yatırımlar yapan platformlara yatırım yaparak kardan pay almak.

 

Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoin’ler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer.

Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir.

Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur.

Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir.

Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur.

Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür.

Bitcoin’in Değeri Neden Yükselir veya Neden Alçalır?

Bitcoin’in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir.

Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır.

Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin bulunur ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmaktadır.

Bitcoin’in piyasa değeri önündeki en büyük tehditler; teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya olan yaklaşımına bağlı mevzuat değişiklikleri ve insanların bu paraya olan istek ve güveninin olumsuz yönde değişmesidir.