Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) politbürolarının 5 madde üzerinde anlaştığı bildirildi.

Rudaw’da yer alan habere göre; KDP ile KYB politbüroları, bugün Süleymaniye’nin Dokan ilçesinde Başkan Mesud Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum başkanlığında bir araya geldi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve KBY Başkanı Mesut Barzani

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (KBY) düzenlenen toplantı sonrasında Başbakan Neçirvan Barzani ile KYB Politbüro Sorumlu Mele Bahtiyar basın mensuplarının karşısına geçti.

İki partinin yetkili isimleri toplantıda 5 madde üzerinde anlaştıklarını aktardı.

Sponsorlu

İşte anlaşma sağlanan o 5 madde:

  1. Erbil ve Bağdat’ın çıkarları doğrultusunda müzakerelerin Kürdistan ve Irak’ın öncü siyasi tarafların katılımı ile yapılarak, uluslararası örgütlerin de süreci izlemesi uygun görülmüştür.
  2. Halkımızın ve Kürdistan’daki siyasilerin bütünlüğüne vurgu yapılarak, ortak yükümlülüklerin bu süreçte yerine getirilmesinin garanti edilmesi.
  3. Erbil ve Bağdat arasında sorunların çözülmesinde şartsız bir şekilde sorumluluk ve diyaloğa hazırız.
  4. Kürdistan veya Kürdistan idaresi dışındaki askeri ve güvenliğe dayalı baskı yada olabilecek saldırı tehditleri Erbil ve Bağdat arasındaki ilişkileri tehdit etmektekten öteye gidemeyektir. Bu tür girişimler, sorunları barışçıl çözmek adına doğrudan tehdit sayılır.
  5. Kürdistan’daki güçleri, mevcut durumda da Bağdat ve Erbil’in anayasal ilkeler ve çıkarları doğrultusunda şartsız bir şekilde müzakereye hazırdır

[via Rudaw]