Kuzey Kore'nin nükleer denemesi 5,3 büyüklüğünde depreme yol açtı

Ülkenin 68. kuruluş yıl dönümünde Kuzey Kore, tarihinin en büyük nükleer testini gerçekleştirdi.

9 Eylül Cuma günü gerçekleştirilen Nükleer test, 5.3 büyüklüğünde bir depreme yol açtı. Nükleer deneme sonrasında Kuzey Kore’ye komşu ülkelerden çok sert tepkiler geldi.

Kuzey Kore devlet televizyonu tarafından, nükleer denemenin “başarıyla” gerçekleştirildiği aktarılırken bir başka haberde, “yeni geliştirilen nükleer başlığın” test edildiği belirtildi. Devlet haber ajansı KCNA da bu denemeyi Kuzey Kore’nin nükleer başlıkları balistik füzelere yerleştirme kapasitesine sahip olduğunun kanıtı olduğunu duyurdu.

Haberlerin aktarıldığı kanalda ayrıca ABD’nin de aralarında bulunduğu ‘düşman güçlere’ bir tepki olarak nükleer denemelerin yapıldığı belirtildi.

Sponsorlu
Pyunggye-Ri bölgesinde sabah saatlerinde 5.3 büyüklüğünde bir deprem medyana geldi
Pyunggye-Ri bölgesinde sabah saatlerinde 5.3 büyüklüğünde bir deprem medyana geldi

Kuzey Kore’nin 5. nükleer denemesi dünya çapında tepki ile karşılanırken ülkenin Pyunggye-Ri bölgesinde sabah saatlerinde 5.3 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği öğrenildi.

Kuzey Kore’nin nükleer denemesine başta ABD olma üzere bir çok ülkeden sert tepkiler geldi. ABD Başkanı Barack Obama, Pjöngyang yönetimini ‘uluslararası provokasyona’ sebep olmakla suçladı. Obama ayrıca nükleer denemenin ciddi sonuçlar doğuracağını da söyledi.

Bu arada hatırlatmakta fayda var. Kuzey Kore şuana kadar 5 nükleer deneme gerçekleştirdi, ABD ise binin üzerinde nükleer faaliyet gösterdi şuana kadar. (via Al Jazeera)