Kuzey Kore, yeni geliştirdiği kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denediğini açıkladı.

Bu açıklama sonrasında dünyadan Kuzey Kore’ye tepki yağdı. Türkiye, Güney Kore, Çin, NATO, AB ve İsveç, Kuzey Kore’nin hidrojen bombası denemesini sert bir biçimde kınarken ABD tarafında derin bir endişe hakim.

Kuzey Kore ve ABD arasında meydana gelen gerilimden sonra bile nükleer denemelerine ara vermeyen Kuzey Kore yönetimi dünyayı endişelendirmeye devam ediyor.

Kuzey Kore, son olarak dünyanın en kuvvetli bombaları arasında yer alan ve atom bombasından binlerce kat daha güçlü olduğu belirtilen Hidrojen bombasını denedi.

Sponsorlu

Hidrojen Bombası Nedir?

İlk olarak 1952’de ABD’de geliştirilmeye başlanan Hidrojen bombası veya füzyon bombası, kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen yıkıcı nükleer silahtır.

Bu bombayı ilk deneyen Amerika Birleşik Devletleridir. İlk hidrojen bombası 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atıldı. O zamanda atılan hidrojen bombası Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından yaklaşık 1.000 katı daha güçlüydü.

Daha sonra yapılan hidrojen bombalarının gücü atom bombasından 4 bin kat daha güçlü hale geldi.

Hidrojen bombasının yüksek boyutlardaki patlama gücü, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüştüğü termonükleer tepkimeden meydana gelir. Yani, hidrojen bombasının patlaması bir çekirdek kaynaşması ya da birleşmesi anlamına gelir.

Kuzey Kore’ye ait bir füze fırlatılırken

Hidrojen Bombası Nasıl Deprem Etkisi Yapabiliyor?

Hidrojen bombasının gücü yer tabakasını etkileyen depremler gibi de hissedilebiliyor. Bunun nedeni Hidrojen bombasının yer ile temas ettikten sonra çok büyük bir güç açığa çıkararak hedeflendiği bölgeyi çok kötü biçimde sarsmasıdır.

Kuzey Kore daha öncede nükleer denemeler yapmış ve hedeflenen bölgelerde sarsıntılara neden olmuştu.