Kürtler ABD’ye öfkeli mi?

Peşmerge güçleri

ABD, Iraklı Kürtlerin gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumuna destek vermemişti.

Türkiye ve ABD başta olmak üzere birçok ülkenin karşı çıkmasına rağmen düzenlenen referandumda halk büyük çoğunlukla ‘evet‘ demişti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (KBY) bağımsızlık referandum sonrası Kürtler, Kerkük başta olmak üzere birçok tartışmalı bölgenin Irak ordusu ve Haşdi Şabi tarafından alınmasından ABD’yi sorumlu tutuyor.

Sputnik’e konuşan Peşmerge Komutanı Halil Şirvan, Kürtlerin kendilerine ‘ihanet eden’ ABD’ye güvenmediğini ifade ediyor.

Sponsorlu

KBY ile ABD arasındaki ilişkilerin en kötü döneminde olduğuna işaret eden Kürt yetkililer, referandum sonrası yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Peşmergelerin ‘ABD silahlarıyla öldürüldüklerini’ ifade ediyor. Zira Barzani de geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada ABD’ye ‘derin bir sitem’ etmişti.

Peşmerge Komutanı Halil Şirvan da Sputnik’e yaptığı açıklamada ABD’nin Kürtlere büyük bir ihanette bulunduğuna belirterek “ABD referandum ve sonrasında Kürtleri yalnız bırakarak onlara ihanet etti. 1970 yılında da Kürtlere ihanet eden ABD bir kez daha Kürtlere sırtını dönmüş oldu. ABD Şii Hilali’nin gelişmemesi için Kürtlerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyor ancak İran ve Şiilere karşı uyguladığı politika dolayısıyla yine Kürtleri kurban seçiyor” şeklinde konuştu.

Kürtlerin artık ABD’ye güvenmediğini ve ABD’ye çok tepkili olduklarının altını çizen Şirvan şöyle devam etti:

“ABD’nin siyaseti hep çıkara dayalıdır. Kendi çıkarı için Kürtleri kurban ettiler. Kerkük’ü Haşdi Şabi’ye verdiler. ABD bölgede derin hesaplar yapıyor.”