Kurbanlık koyun

Kurban bayramı yaklaşıyor! Bu içerikte sizlere 2017 kurban bayramı hakkında bilgiler verdik.

Kurban bayramı yaklaştıkça insanların merakı da artıyor. Kimileri Kurban bayramının ne zaman olacağını merak ediyor, kimileri de tatil planlarını erkenden devreye koymak için bayram tatilinin kaç gün süreceğini merak ediyor.

Bayram, kültürümüzde çok önemli bir yer tutar. Öyle ki bayramlarda birbirlerine en uzak insanların bile küs kalmaması gerektiği ifade edilir. Kişiler arasında bir dargınlık olsa bile 3 günden fazla sürmemelidir.

Eğer bayrama kadar süren bir dargınlık olursa, bu dargınlık daha fazla sürmeden kişilerin barışması önemlidir. Nitekim Hadis-i şeriflerde bu konu şöyle buyuruluyor:

Sponsorlu

(Bir müminin din kardeşiyle üç günden çok dargın durması caiz değildir. Üç gün geçtikten sonra, onunla karşılaşırsa, ona selam verip hatırını sormalıdır. O kimse selamını alırsa, birlikte, sevaba ortak olurlar. Selamını almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmuş olur.) (Ebu Davud)

Sizleri çok fazla bekletmeden merak ettiğiniz konular hakkında bilgiler verelim.

Kurban bayramı hakkında bilgi

Kurban Bayramı Ne Zaman? (2017)

Yıllar geçtikçe bayram tarihleri geriliyor. Öyle ki eskiden kış aylarında olan bayramlar artık yaz ayına denk geliyor. Bu yıl Kurban bayramı, 31 Ağustos Perşembe (Arefe) gününden sonra başlayacak.

Buna göre Kurban Bayramı, 1 Eylül- 4 Eylül arasında olacak ve tam dört gün sürecek.

Kurban Bayramı, arefe günü de dahil edilirse 31 Ağustos Perşembe günün başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Bayramda sevdiklerinin yanına tatile gitmek isteyenlerin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme konularını da sizler için araştırdık.

Hükümetten yapılan son açıklamaya göre; 30 Ağustos Zafer Bayramı’yla birleştirilerek 6 güne çıkan Bayram tatili, 28-29 Ağustos tarihlerinin de eklenmesiyle 10 güne çıktı.

Kurban bayramı tatilinden kısa bir süre sonra ise okullar da açılacak. (18 Eylül)

Kurban Bayramı hakkında daha fazla bilgi bulabileceğiniz ve Kurban bayramında hangi hayvanlar kesilir, hayvan keserken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? gibi soruların yanıtlarının yer aldığı içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.