Türk Hava Kuvvetleri için üretilen, ilk uçuşunu geçen ay yapan 18-0001 kuyruk numaralı uçak, törenle Türkiye’ye teslim edildi.

Türkiye ile ABD arasında savunma işbirliğinin bir parçası olarak son dönemde sıkça  konuşulan konulardan biri olan F-35 Lightning II savaş uçaklarının teslimi için imalatçı Lockheed Martin şirketinin Fort Worth/Teksas’taki tesislerinde tören düzenlendi.

ABD Kongresi’nin teslimatın durdurulması kararının gölgesinde gerçekleşen törene Türkiye’den katılımın düşük olması dikkatlerden kaçmadı. Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ile Genelkurmay Plan-Prensipler Başkanlığından Tümgeneral Reha Ufuk Er, törende hazır bulundu.

Teslim töreni yapılan uçakların Türkiye’ye teslimatı daha sonra gerçekleşecek. F-16’ya göre daha yüksek itici güce sahip olan ve ileri seviyede geliştirilmiş F-35’ler, teslimat töreni sonrasında ABD’de kalmaya devam edecek.

Uçağın teslim edilmemesi için bir süredir Amerikan Senatosu’da bazı Senatörler girişimler yapılmıştı.

Savunma Bakanlığı Bütçe Yasa Tasarısı’nda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzesi alması nedeniyle F-35 teslimatı için çekinceler eklendi. Konuyla ilgili olarak Amerikan Savunma ve Dışişleri Bakanlığı 60 gün içinde rapor hazırlayacak.

Uçakların Kasım 2019’da Türkiye’ye gelmesi bekleniliyor.

F-35 geliştirme programına 9 ülke ortak.

ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Danimarka ve Norveç ile birlikte Türkiye’de ortaklar arasında yer alıyor.

Bu ülkelerden Kanada, Danimarka ve Türkiye haricindekiler uçakları teslim almaya başladı. Bu 9 ülke arasında yer almayan Japonya, Güney Kore ve İsrail’de yabancı askeri satışlar kapsamında jetlerden teslim aldı.