Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOBİ’lere yeni bir destek açıklamasında bulundu.

Biçer, 50 bin TL ‘Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği’ne ilişkin bankalara hitap ederek, ‘Anapara riski bankanın olmakla birlikte hem şubelerden hem de banka genel müdürlüklerinden KOBİ’lerimizi mümkün mertebe geri çevirmemelerini, ne olursa olsun krediden bir şekilde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz.’ cümlelerini kurdu.

KOSGEB Başkanı, Anadolu Ajansının Finans Masasına konuk oldu. Burada kendisine sorulan soruları yanıtlayan Biçer, KOBİ’lere verilen ‘faizsiz kredi’ hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Finans Masasının, ’50 bin TL sıfır faizli kredi talebi uygun bulunan işletme sayısının ne olduğu’ sorusuna yanıt olarak Başkan Biçer, söz konusu destek programının geçen yılın sonunda başladığını, o uygulamanın akabinde başvuru sayısının yüksek olması nedeniyle hükümetin 2.5 milyar TL’lik büyük bir kaynak tahsis ettiğini belirtti.

Sponsorlu

Doğal afet sonucu mağdur olan KOBİ’lere KOSGEB desteği

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) logosu

KOSGEB Başkanı işletmelerin yaşayabileceği olumsuz koşulları göz önünde bulundurduklarını ifade ederek mağdur olanlara bir destek daha vereceklerini söyledi.

KOSGEB Başkanı, Türkiye’nin çok kritik bir coğrafyada olduğunu ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çevresinde yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilendiğini belirterek; Terör, sel, su baskını, şiddetli fırtına, kuraklık, yangın ve deprem gibi doğal afetlerden etkilenen bölgelerdeki KOBİ’ler için “Acil Kredi Faiz Destek Programı” geliştirdiklerini söyleyen Biçer, “KOBİ’lerin 100 bin TL üst limite kadar, bankalardan kullanacakları kredilerin faizlerini biz ödüyoruz.” cümlesini kullandı.

Türkiye’de yaşanan doğal afetler, yangın, genel grev, halk hareketleri ve ‘terör’ gibi etkenlerden etkilenen ve durumunu ilgili resmi makamlarla belgeleyen KOBİ’lerin yararlanabileceğine söyleyen Biçer, imalat sanayisi ve organize sanayi bölgelerinde (OSB) faaliyette bulunan tüm sektörlerdeki işletmelerin bu destekten istifade edebileceğini aktardı.