Kolombiya, 2022 yılına kadar görevde kalacak Senato ve Meclis üyelerinin belirlenmesi için sandığa gidiyor.

Kolombiya’da Senato’ya 107, Temsilciler Meclisine 171 üyenin belirleneceği seçimler için ülke genelinde 11 bin 231 oy kullanma merkezi kuruldu.

Hükümetle yaptığı barış anlaşmasıyla silah bıraktığını açıklayan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) lider kadrosu ve yeni siyasi parti Toplumun Alternatif Devrimci Gücü (FARC) yöneticileri de ilk kez siyasi yarışa dahil olacak.

Sponsorlu

FARC’a aldığı oy oranına bakılmaksızın Senato’da 5 ve Temsilciler Meclisinde 5 olmak üzere toplamda 10 sandalye garantisi verildi.

FARC logosu

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da “Yarım yüzyıldır barış içinde oy vereceğimiz ilk seçim” cümlesini kurdu.

Diğer yandan Senato için 944, Temsilciler Meclisi için 1793 olmak üzere toplam 2737 adayın yarışacağı seçimlerin güvenliği için ülke genelinde 116 bin asker görev hazır bulunacak.

Özellikle Norte de Santander ve Cauca yönetim bölgelerine bağlı 12 kentte yasa dışı silahlı grupların varlığından dolayı yoğun güvenlik önlemlerinin alınması bekleniyor.

Sandık güvenliği için ise sivil toplum kuruluşlarından 3 bin 400’e yakın gönüllü gözlemcinin yer alacağı seçimlerde resmi olarak Avrupa Birliği, MERCOSUR, Amerikan Devletleri Örgütü ve Andino Parlamentosu gibi topluluklardan 108 temsilcinin bulunacağı Seçim Gözlem Misyonu oluşturuldu.

Bu arada seçim güvenliği önlemleri kapsamında ayrıca ülkenin Venezuela ile sınır kapıları da kapatıldı. Sınır geçişleri pazartesi günü saat 06.00’da yeniden başlayacak.

farc

36 milyonun üzerinden seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başlayıp 17.00’de bitecek.

FARC, yeni kurduğu siyasi partinin logosunu da savaştığı zamanlarda örgüt için kullandıkları sembolle aynı yapmıştı.