Kocaeli’de bulunan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı’ndaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büstü, ‘Büst Erdoğan’a benzemiyor’ tartışması başlattı.

Kocaeli İzmit’e bağlı Topçular Mahallesi’nde, FETÖ’nün darbe girişiminin yıldönümünde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı açılmıştı.

12 Eylül Güncelleme: Kocaeli’de bulunan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anıt Parkı’ndaki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan büstü, ‘Büst Erdoğan’a benzemiyor’ tartışmaları sonrasında kaldırıldı.

Parkta, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Genelkurmay Başkanlığı binası, Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve pek çok küçük heykel yer almakta.

Sponsorlu

Heykellerden birinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tasvir edilmişti. Ancak parktaki Erdoğan büstü, Erdoğan’a benzemediği gerekçesiyle ziyaretçileri pek memnun etmedi.

Habertürk’ten Caner Aktan’ın haberine göre büstün Erdoğan’a benzemediği iddialarını değerlendiren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan durumu toparlamaya çalışıp, “Zaten hiç kimse Erdoğan’a benzeyemez. Yapıtlar, yaşadığımız acıları unutmamak için birer simge gibi.

Yüzde 100 benzeyecek gibi bir durum söz konusu değil. Bir başka parka daha, uzun adam heykeli diktik. O da benzemiyor. Ama bir simgeyi ifade ediyor. Bu tür çalışmalara böyle bakmak lazım” açıklamasını yaptı.

CHP İzmit İlçe Başkanı Ümit Küçükkaya ise “İzmit Belediyesi’nin milyonluk bütçesi var ama gelin görün ki ortaya çıkan çalışma bir trajedi. Büstün Erdoğan’la yakından uzaktan ilgisi yok. İzmit Belediyesi yetkilileri metal yorgunluğu içinde” diye açıklama yaptı.