Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları, dün akşam Şengal’e bir hava harekatı düzenlemişti.

ANF Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, TSK’nın hava harekatında ölen PKK’nin Ezidi üyelerinden Zeki Şengali’ye yönelik operasyona ilişkin Ezidi Toplumu Koordinasyonu ve KCK tarafından yapılan açıklamalarda operasyon için ‘suikast’ ifadesi kullanıldı.

KCK, operasyondan Ankara’nın yanı sıra ABD, Irak hükümeti ve KDP’yi de sorumlu tuttu.

Operasyonda Ezidi Toplumu Koordinasyonu Üyesi ve Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Üyesi “Zeki Şengali” ya da “Mam Zeki” adıyla bilinen İsmail Özden öldürülmüştü.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün yapılan açıklamada Şengali’nin “TSK ve MİB tarafından gerçekleştirilen müşterek operasyonla” hedef alındığı aktarılmıştı.

Bugün ise hem Ezidi Toplumu Koordinasyonu hem de KCK operasyona ilişkin birer açıklama geldi.

Açıklamalarda Şengali’nin ‘suikast’ sonucu öldürüldüğü belirtilirken, bundan Ankara’nın yanı sıra ABD, Irak hükümeti ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de sorumlu tutuldu.

Ezidi Koordinasyonu: Anmadan dönüyordu

Ezidi Toplumu Koordinasyonu, Şengali’nin IŞİD saldırılarında Koço köyündeki katliamda yaşamını yitirenlerin anmasından döndüğü esnada saldırıya uğradığını belirtti ve bunu ‘suikast’ olarak niteledi.

KCK’den Irak hükümeti ve KDP’ye çağrı

KCK açıklamasında, “Şengal’den gelen bilgilere göre KDP ya da Irak’a yakın çevrelerin bu suikastta işbirliği yaptıkları iddiası bulunmaktadır” dedi.

Açıklamada, operasyonun Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Ankara’da yaptığı görüşmelerden sonra gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Öte yandan, Beştepe’de yapılan kabine toplantısı ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sincar’da düzenlenen hava harekatınından önce İbadi’ye bilgi verildiğini söyledi.

Şengali’nin defalarca Irak yetkilileriyle Ezidileri temsilen görüşmeler yaptığının da belirtildiği açıklamada, “Bu durum Irak hükümetinin bu suikast ve Şengal’e yapılan saldırı konusunda açıklama yapmasını gerektirmektedir. Daha önce Şengal’e yapılacak saldırıya karşı olduklarını söyleyen Irak hükümeti bir anlaşma yaparak bu saldırıya onay mı verdi?” sorusuna yanıt isteniyor.

Açıklamada ayrıca Şengal hava sahasının ihlal edildiği öne sürülerek, “Bu hava sahasının kullanılması konusunda Irak, ABD ve KDP sorumludurlar” ifadesine yer verildi.

Diğer taraftan Şengali’nin öldürülmesine ilişkin henüz Irak hükümeti ya da KDP yetkililerince bir açıklama yapılmadı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

TSK’ye ait savaş uçakları dün akşam saatlerinde Şengal’e hava saldırısı düzenlemişti.

TSK’nin Milli İstihbarat Başkanlığı (MİB) ile ortak düzenlediği operasyonda, IŞİD işgali sonrası Şengal’de kurulan birlikleri koordine eden, Ezidi Toplumu Koordinasyonu ve KCK üyesi Zeki Şengali öldürülmüştü.

Ezidi komutana yönelik operasyon, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Ankara ziyaretinin ardından gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İbadi, görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Erdoğan’ın, “PKK’nın Irak’tan tamamen temizlenmesi istikametinde çabalarımızı artırma hususunda görüş birliğine vardık” sözlerine şu eklemeyi yapmıştı:

“Sınırların kontrol altına alınması, özellikle Türkiye sınırının kontrol altına alınması için bir plan yaptık. Biz buna müsamaha etmeyeceğiz. Biz Türkiye ile birlikteyiz. Sınırların korunması, Türkiye’ye saldırıların önlenmesi konusunda Türkiye ile birlikteyiz.”

[Via ANFTürkçe]