Diyarbakır’da Yenişehir Belediyesi kayyımı, ölümünün üzerinden 10 yıl geçen Kürt yazar Mehmed Uzun’un adının yer aldığı tabelayı indirdi.

Kürt edebiyatının mihenk taşlarından sayılan yazar Mehmed Uzun isminin yer aldığı Diyarbakır’taki Mehmet Uzun Parkı’nın tabelesi atanan kayyım tarafından indirtildi.

Evrensel’in haberine göre, yeni atanan Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi kayyımı Serdar Kartal, yaşamını yitirişinin 10’uncu yılı anılacak olan Kürt yazar Mehmed Uzun’un isminin verildiği parkı hedef aldı. Yenişehir ilçesinde bulunan Mehmed Uzun Parkı’nın tabelası indirilerek, üzerinde Mehmed Uzun’un ismi, “Hilbe Agrî” marşının bir dörtlüğü ve Kürtçe harflerinin bulunduğu parktaki kitap anıtı da kaldırıldı.

11 Ekim 2013’te Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Yenişehir Belediyesi tarafından açılışı yapılan parkın tabelasının indirilmesinden sonra Yenişehir Belediyesi kayyımı Serdar Kartal’ın, gece parka gelerek çeşitli ölçümler yaptığı iddia edildi.

Sponsorlu

Yerinden sökülen kitap anıtının üzerinde yazılı olan “Hilbe Agrî” marşının dörtlüğü şöyle idi:

“Agir dirijand ser seran
Ronahî direşand her deran
Erd dihejand car caran
Hilbe Agrî Hilbe Agrî”

Öte yandan bir çok kişi bu olaya sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasında yazarlar da vardı.

BKM Kitap tarafından kitapları basılan yazar İrfan Babaoğlu, Mehmed Uzun isminin indirilmesine tepki gösterdi. Babaoğlu, “Bir halkın kültür ve edebiyatına saldırmak, ona yönelik en büyük hakaret ve saldırı olduğunun bilincindeyiz. Feqiyê Teyran Parkı’na, Mem û Zîn şaheserinin yaratıcısı Ehmedê Xanê’nin büstüne saldıranlar ve daha kamuoyuna yansımış ve yansımamış yüzlerce Kürt ve kadim Mezopotamya kültürel değerlerine saldıranlar, ne amaçla bu saldırılarını gerçekleştirdilerse, Mehmet Uzun’un adına saldırmaları da bu amaçtan farklı değildir. Üzgünüz.” cümlelerini kurdu.

Mehmed Uzun kimdir?

Kürtçe, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlanan Mehmed Uzun, 11 Ekim 2007’de 55 yaşındayken kanser hastalığı nedeniyle Diyarbakır’da hayatını kaybetmişti. [via Bianet]

Modern Kürt Edebiyatının öncülerinden sayılan Uzun hakkında Türkiye’de çok sayıda dava açılmıştı. 1981’de Türkiye Yazarlar Sendikası’nın 12 Eylül’de kapatılması ve yazarların bir bölümünün tutuklanmasını eleştiren yazıları nedeniyle Türkiye vatandaşlığından çıkarıldı ve 1992 yılına kadar Türkiye’ye gelemedi.

İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği’nin üyesi olan Mehmed Uzun, İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp’ünde aktif olarak bulundu. Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık” romanı ve “Nar Çiçekleri” adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılanan Uzun, her iki davadan da beraat etmesi sonucu “Bu kararı ümitle bekliyordum. Sadece kendi hesabıma değil, Türkiye hesabına bekliyordum. Umarım bu karar, demokratikleşmenin, edebiyat ve sözün mutlak serbestliğinin önünü açar ” demişti. [via Bianet]