Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Ekonomideki çöküşü sadece ‘ABD krizi’yle ‘dış güçlerin operasyonu’yla açıklamak gerçekleri görmemektir” cümlesini kurdu.

Son dönemde ekonomide verilerin kötü gelmesi sonrası başlayan kur artışları, ABD ile yaşanan siyasi krizin ardından rekora koşmuştu. ABD’ye giden Türk heyetinin anlaşmaya varamadan dönmesi sonrası TL dün dolar karşısında yüzde 22’den fazla değer kaybetmişti.

Dolar/TL kuru şu an 6.40 seviyelerinde ve resmi verilere göre Türkiye’nin 453 milyar dolar dış borcu bulunuyor. Yani kurdaki en ufak bir yükseliş Türkiye’nin dış borcunun inanılmaz derecede artırıyor.

‘Problemler lafla, hamasetle çözülemez’

Milli Gazete’nin aktardığına göre Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘Yeni Ekonomi Modeli’yle ilgili olarak “Maalesef bir kez daha dağ fare doğurmuştur. Beklenti, hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştır. Yeni hiçbir şey yok demek abartı olmaz. Tek vurgu Merkez Bankası’nın bağımsızlığına zarar verilmeyeceği hususudur” yorumunda bulunan Karamollaoğlu, iktidar kanadından gelen açıklamaların ‘güven tesis etmek‘ yerine ‘endişeyi artırdığını’ savundu.

Karamollaoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Ne yazık ki iktidar hala ekonomideki asıl problemi görememektedir. Yatırım diye açıklanan projeler parayı betona gömmekten ibaret. Dünyanın hiçbir yerinde parklar yaparak kalkınan devlet yoktur. Ülkeler fabrika yaparak, kaynaklarını Ar-Ge’ye ayırarak kalkınır. Ekonomide acil problemlerimiz bellidir: İşsizlik, artan dış ticaret açığı, yükselen enflasyon ve döviz kuru, borç yükü, ABD’nin ambargosu, çelik ve alüminyum vergi artışı. Bu problemler lafla, hamasetle çözülemez. Ekonomideki çöküşü sadece ‘ABD krizi’ ile ‘dış güçlerin operasyonu’yla açıklamak gerçekleri görmemektir.”