Kanal D, sosyal medya hesabından ‘partili cumhurbaşkanlığı sistemi’ için yapılacak referandumda neden ‘Hayır’ oyu kullanacağını açıklayan haber spikeri İrfan Değirmenci’nin işine son verdi.

Spiker, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumda ‘Hayır’ oyu kullanma sebebini 20 maddede açıklamıştı.

Değirmenci, “Bilim insanını, sanatçıyı, yazarı, çizeri, öğrenciyi, işçiyi, çiftçiyi, madenciyi, gazeteciyi, itaat etmeyen herkesi düşman bilene #Hayır!” diyerek tepki göstermişti.

Kanal D’nin Gerekçesi ‘Tarafsızlık İlkesi’ İhlali

 

Sponsorlu

Kanal D’den yapılan açıklamada Değirmenci’nin iş akdinin feshedilmesi ‘tarafsızlık’ ilkesiyle gerekçelendirilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bu ilkemiz, ekrandaki yayınlarımız kadar, çalışanlarımızın sosyal medya paylaşımlarını da kapsıyor. Sosyal medya konusundaki hassasiyetimizi defalarca dile getirdik, bütün arkadaşlarımızla paylaştık. Arkadaşımız İrfan Değirmenci, sosyal medyada, 10 Şubat tarihinde yazdığı mesajlarla, açıkça kamuoyu gündeminde tartışılan bir konuda taraf olmuştur. Bu nedenle kendisiyle iş akdimizi sonlandırıyoruz.”

Değirmenci, işten çıkarılması ardından yaptığı ilk açıklamada, “Durun önce durumu anneme izah edeyim de sonra konuşuruz” dedi.

Değirmenci’ye Destek Oyuncu Şefket Çoruh’tan Geldi

Spikere ilk destek Kanal D’de uzun yıllardır devam eden ‘Arka Sokaklar’ dizisi oyuncusu Şevket Çoruh’tan geldi: “Ben de ‘Hayır’ diyorum. Beni de kovun.” ifadesini kullandı.