ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne dün sabah saatlerinde 6 el ateş edildi, üç kurşun binaya ve demir kapıya geldi, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.

Polisin kısa sürede kaçtıkları araç ve ateş ettikleri tabancayla yakaladığı sabıkalı iki saldırgan suçlarını itiraf etti. Saldırganlar olay sırasında alkollü olduklarını ileri sürdü.

Sponsorlu

Valilik: Yakalandılar

Vatan gazetesi’nde yer alan haber şöyle: ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ’ne ateş ettikleri değerlendirilen 2 kişi, olayda kullanılan araçla yakalandı. Ankara Valiliği tarafından, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği binasına silahla ateş edilmesi olayı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, “saldırıyı geçekleştirdikleri değerlendirilen Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş’ın, olayda kullanılan 9 mm çapında tabanca ve 06 BDP 502 plakalı araç ile yakalandıkları” bildirildi.

İki sabıkalı itiraf etti

“Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş’ın alınan ilk ifadelerinde saldırıyı birlikte yaptıklarını kabul ettikleri” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Olayın faillerinden Ankara-Bağlum nüfusuna kayıtlı, 1979 doğumlu Ahmet Çelikten, ‘sigortalının yükümlülüklerini yerine getirmeme ve taksirle yaralamadan’ suç kaydı olup cezaevi firarisi olarak aranmaktadır. Diğer fail, Ankara-Çubuk nüfusuna
kayıtlı, 1980 doğumlu Osman Gündaş’ın ise taksirle yaralama, uyuşturucu, tehdit, oto hırsızlığı, kasten yaralama ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeden suç kaydı bulunmaktadır. Silahlı saldırı olayı ile ilgili adli soruşturma derinleştirilerek devam etmekte olup, şüphelilerin bağlantıları ve olayın bütün yönleri araştırılmaktadır. Gelişmelerden
ayrıca bilgi verilecektir.”

ABD ile Türkiye ilişkilerinin alınan ekonomik yaptırım kararlarıyla gerildiği bir süreçte, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne dün sabah silahla saldıran iki provokatör kısa sürede yakalandı.

Olay, dün saat 05.00 sıralarında meydana gelmişti.

Alınan bilgilere göre, Atatürk Bulvarı üzerinde seyir halinde olan beyaz bir otomobilden ABD Büyükelçilik binasına doğru ateş açılmıştı.

6 numaralı kapı önünde güvenlik görevlilerinin bulunduğu kulübeye yapılan saldırıda can kaybı veya yaralanma olmamıştı.

Aracın, Bulvar üzerinden Cinnah Caddesi istikametinde kaçtığı tespit edildi. Kısa süre içinde olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilmişti. Civarda arama başlatan ekipler, boş kovanları koruma altına almıştı. Kaçan aracın yakalanması için şehrin dört bir yanındaki ekipler alarma geçmişti.