İspanya’dan Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlık ilanına sert yanıt.

Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ardından Madrid yönetiminin Katalan parlamentosunu feshettiği bildirildi.

Katalonya’nın bağımsızlık ilanından sonra gerçekleştirilen kutlamalardan bir kare

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, yaptığı açıklamada, Katalan yönetimini görevden aldıklarını ve Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ‘yasa dışı‘ ilan edilmesi yönünde çalışacaklarını açıkladı.

Katalonya polis şefinin de görevden alınacağını açıklayan Rajoy, Katalonya özerk yönetiminin görevlerinin merkezi hükümetin bakanlıkları tarafından üstlenileceğini belirtti.

Sponsorlu

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya özerk yönetimi hükümetini ve yerel polis müdürlerini görevden aldıklarını kaydetti.

Rajoy, özerkliğe son vermediklerini, Katalonya’da erken seçimlerin ise 21 Aralık’ta düzenleneceğini vurguladı.

Ne Oldu?

Bugün Katalonya Parlamentosu özerk bölgenin bağımsızlığını ilan etmişti, İspanya Senatosu ise bu karardan kısa bir süre sonra ise Katalonya’nın Madrid hükümeti tarafından yönetilmesini öngören düzenlemeyi onaylamış ve özerkliğin İspanya yönetimine devredilmesini sağlamıştı.

İspanya’nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Katalan Parlementosu’nda bağımsızlık ilan edilip edilmemesine karar vermek üzere gizli oylama başlatılmış ve gizli oylama sonunda Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığını ilan etmesi yönünde bir karar çıkmıştı. Oylamada çoğunluk ‘evet’ demişti.

Katalonya bölgesinde düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrası ilk kez El Pais gazetesine konuşan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya’nın bağımsızlığının gerçekleşmeyeceğini, bunu engellemek için gerekirse Katalonya’nın özerklik statüsünü askıya alabileceklerini açıklamıştı.