IŞİD’in ‘Diyarbakır emiri’ olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada 20 Haziran 2017 tarihinde tahliye edilen, kısa süre önce ‘kuvvetli suç şüphesiyle’ yeniden tutuklanan N.T. bugün yine tahliye edildi.

Mahkeme salonu [Arşiv]
Tahliye kararı, mahkemenin üye hakiminin muhalefet şerhi nedeniyle oy çokluğu ile alındı.

Davanın bugün görülen son celsesine geçtiğimiz günlerde tutuklanan N.T., bu dosya ile birleştirilen davanın tutuklu sanığı A.S.ile avukatları dahil oldu.

Sponsorlu

Duruşmada söz hakkı alan sanık A.S., hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini ifade ederek, “Hakkımda açılan dava istihbaratın komplosudur. Dışarıda bulunduğum sürede beni sürekli olarak isim vermem konusunda tehdit ettiler. Aksi halde bana dünyayı zindan etmekle tehdit ettiler.” cümlelerini kurdu.

Duruşmada daha sonra görüşü sorulan savcı, sanık A.S.’nin tahliyesini istedi.

IŞİD’in Diyarbakır emiri olmakla suçlanan N.T.’nin hücre evlerinde parmak izi tespit edildiğini ifade eden savcı, sanığın evinde ele geçirilen özel yapım bel korsesi, dijital eşyalar, örgüt propagandasını içeren belgeler, telefon görüşmeleri ve hakkındaki tanık beyanları birlikte değerlendirildiğinde, kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutukluluk halinin devamını talep etti.

Söz hakkı verilen sanık N.T., parmak izlerinin çıktığı iddia edilen evin kendi ikameti olduğunu söyleyerek, şunları belirtti:

“Korse dedikleri şey ve dijital materyaller benden yakalanmamıştır. Biz cezaevine girdikten 1 yıl sonra birileri üzerime ifade vermeye başladı. Bunun sebebi medyada bizim kötülenmemizdir. Hakkımda 2 ayrı dava daha açıldı. Hem DEAŞ hem El Kaideci olduğum söyleniyor. Bu iki örgüt birbirine düşmandır. 2013 yılından beri beni teknik takiple izleyenlerin, benim Suriye’ye gidip- gitmediğimi tespit etmeleri lazım. Zeynep isimli biri çıkıp benim Suriye’ye gittiğimi söylüyor. Benim dükkanlarım var. Hangi ara Suriye’ye gitmişim? Üzerime atılanların hepsi iftiradır. İftira sebebi de Türkiye’de yapılan kirli oyunlardır. 2013-14 yıllarında yaptığım basın açıklamasından dolayı Emniyet ve içindeki bazı gruplar üzerime oyun oynamaya başladı. 2 yıldır cezaevindeydim. 2010 yılında Fethullah Gülen’i eleştirdiğim için bana ‘Seni cezaevinden çıkarmayacağız’ dediler. Darbe bitmiş ancak darbeyi planlayanların oyunları hala bitmemiştir”

Ara kararını açıklayan mahkeme sanık N.T.’nin daha önce uzun tutukluluk sebebiyle tahliyesine karar verilmiş olması, bu karardan sonra 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce sanığın yeniden tutuklandığı, bu şekilde tutukluluk süresinin daha da artması, tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alındığında her ne kadar aleyhine kuvvetli suç şüphesini gösteren somut deliller bulunsa da tutukluluğun devamına karar verilmesinin ölçülü ve orantılı olmayacağından adli kontrolle yeniden tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, sanık A.S.’nin de tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak tahliye edilmesine hükmetti.

IŞİD’li olduğu ileri sürülen sanık N.T.’nin tahliye edilmesi mahkemenin üye hakiminin muhalefet şerhi nedeniyle oy çokluğu ile alındı.

5’inci Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi, muhalefet şerhinde, “Sanık hakkındaki mevcut delil durumu ve üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması nedeniyle, tutukluğunun devamına karar verilmesi gerektiği kanaatiyle çoğunluk görüşüne katılmıyorum.” ifadelerini kurdu.

[Via Cumhuriyet]