Terör örgütünün merkezi durumunda bulunan Rakka kentine yönelik operasyonlar devam ederken IŞİD’den çok kritik bir hamle geldi.

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, terör örgütü IŞİD kontrolü altında bulunan Rakka ve geçtiğimiz günlerde IŞİD’den alınan Tabka kentinde siviller tahliye ediliyor.

Bir SDG’li Tabka yakınlarında baraj sularını tepeden görüyor. [Fotoğraf: Via ARŞİV]
IŞİD, bölgenin en büyük barajlarından bir tanesi olan Tabka barajının artan su ve saldırılara karşı çökme ihtimalinin olduğunu söyleyerek kenti sivillerle birlikte boşaltıyor.

Bize gelen bilgilere göre, Terör örgütü IŞİD, Rakka’da hoparlörler vasıtasıyla barajın yıkılmak üzere olduğunu anons ederek halkı ayaklandırıp telaş yaratarak Nisan ayında başlaması beklenen büyük Rakka operasyonu için kritik bir hamle yaparak şehirden ayrılmaya çalışıyor.

IŞİD, Tabka barajının ABD ve SDG saldırıları sonucu hasar aldığını yerel halka anlatıyor.

Rakka’lı siviller ise baraj suları altında kalmamak için kentten ayrılarak kırsal alanlara doğru telaşla ve korkuyla kaçıyor.

Öte yandan bir IŞİD emirinin başkent olarak görülen Rakka’nın boşaltılma talimatını günler önceden verdiği söyleniyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye bilgi veren bir kaynak ise şunları söyledi:

“Bu barajı elektrikle besleyen alanın bombalanması sonucu baraj hizmet dışı kaldı. Sorunu çözmek için gerekli çalışma mümkün değil çünkü bölgedeki yoğun bombardıman yüzünden yeterli personel yok. Sorun çözülmezse baraja tehlike teşkil edebilir”

AP’de yer alan haberlere göre; siviller kenti toplu bir şekilde terk ediyor.

İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi, barajın hizmet dışı olduğunu belirtti.

SDG Sözcüsü Talal Sello ise baraj için yakın tehlike olmadığını savunarak, “Baraja yönelik hava saldırısı yok” cümlesini kullandı.

Edindiğimiz bir diğer bilgi ise; Baraj kaynakları için şuan bir tehlike olmasa da onarım yapılmaması halinde ciddi bir hasar sonucu barajın yıkılabileceği.


Via Haber